1941. június 22-én a hitleri Németország hitszegő módon megtámadta a Szovjetuniót, és ezzel megkezdődött a Nagy Honvédő Háború.
E könyv a honvédő háborút megelőző eseményekkel foglalkozik. Rávilágít azokra az okokra, amelyek a honvédő háború kezdeti szakaszának vereségeihez vezettek. De melyek voltak a náci hadsereg kezdeti fölényének az okai? Részben a váratlan, a meglepetésszerű támadásból fakadó előny. De nemcsak ez! A Szovjetunió nem állította át kellő mértékben gazdaságát a haditermelésre, és fegyveres erőit nem helyezte magas fokú hadikészültségbe az egyre inkább nyilvánvaló német támadás fenyegető veszélye ellenére sem.
A szerző boncolja a támadás előzményeit, a diplomáciai előkészítést, a Szovjetunió külpolitikai helyzetét. Elemzi a német-szovjet háború előtti utolsó hónapok, hetek és napok eseményeit. Rávilágít a személyi kultuszból eredő hibákra, amelyek ugyancsak a nácik kezére játszottak.
A szovjet nép igazságos háborút viselt, hihetetlen nehézséget küzdött le - és győzött. Ennek értékét csak fokozza az, ha megismerjük, hogy milyen bonyolult helyzeten lett úrrá a szovjet nép, a párt és a kormány.