Hazánk 2004. május 1-től teljes jogú tagja az Európai Uniónak. Felmerül a kérdés, hogy az Európai Uniónak vannak-e speciális protokoll szabályai. Erre egyértelműen nemmel kell válaszolni. Az európai normák érvényesek minden országra, melynek megvannak a nemzeti hagyományaikon, írott vagy íratlan szokásokon alapuló szabályai. Egy ország viselkedéskultúrája hű tükörképe társadalmi, gazdasági, kulturális fejlettségének.
A szuverén, egyenrangú országok egymás közti diplomáciai érintkezéséhez, az államokat képviselő személyek hivatalos kapcsolataihoz a protokoll ad kulturált keretet. Követelményei nem ellentétesek az általánosan elismert illemszabályokkal, a nemzeti és nemzetközi etikett szabályaival, a jóindulattal, az empátiával és általában a kulturált magatartással, és nem is helyettesíthetik azokat; a protokoll - többek között - ez utóbbiak nemzetközileg elfogadott és kívánatosnak tartott együttese. Fontossága a történelem során bebizonyosodott, szerepe napjainkban nélkülözhetetlen, mivel egyre bővülnek a nemzetek közötti kapcsolatok. Bár a kapcsolattartás formális jegyei sokat egyszerűsödnek ,és elődeinknél közvetlenebbek vagyunk, az ország képviseletében fellépő diplomatáktól, miniszterektől, hivatalos küldöttektől a protokolláris szabályok követése továbbra is elvárt; figyelmen kívül hagyásukkal sokat árthatnak az ország tekintélyének és a tárgyalások eredményességének.
Korábban Magyarországon a protokollosok munkája jórészt a nyilvánosság látókörén kívül maradt. Nagy örömömre szolgál, hogy e hivatás jeles képviselőit hosszú évek eredményes szakmai munkája nyomán ma már köztisztelet és megbecsülés övezi. Az európai integrációs törekvések kapcsán a protokollosok, szervezők szerepe minden országban felértékelődik. Reflektorok, kamerák látószögén kívül, páratlan ötletességgel és leleményességgel folytatott, felelősségteljes szervező munkával teremtik meg a diplomaták, közéleti személyiségek, politikusok, üzletemberek számára a zavartalan tárgyalások lehetőségét.
Ajánlom ezt a könyvet e hivatás jelenlegi és majdani művelőinek, valamint azoknak, akik fontosnak tartják az udvarias, kulturált társasági és üzleti élet viselkedési szabályainak ismeretét, és minden olyan embernek, aki kvalifikált szervezőként munkáját igényesen, az európai normák ismeretében kívánja végezni.
Fontos, hogy a protokollosok és szervezők új nemzedéke tanuljon elődei tapasztalataiból, gazdagítsák és fejlesszék azt tovább a nemzetközi életből szerzett új ismereteikkel.