A krónikus betegségek okozta fogyatékosság az utóbbi évtizedekben mindenütt az orvostudomány érdeklődésének homlokterébe került A legfontosabb kérdés ma már nem az, hogy milyen gyógykezeléssel tudjuk a beteg életét meghosszabbítani, hanem hogy ezt az életet milyen tartalommal tudjuk megtölteni.
Így van ez a krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegek esetén is. A legfontosabb cél nyilvánvalóan az lehet, hogy a betegség következtében kialakult hátrányt minél sikeresebben kiküszöböljük, és a beteg ember korábbi társadalmi pozícióját a lehető legteljesebb mértékben visszaállítsuk. Ennek leghatékonyabb módszere a tudatosan szervezett rehabilitáció.
A kézikönyv hiányt pótol, hiszen eddig Magyarországon nem jelent meg olyan szakkönyv, amely kifejezetten a vesebetegek rehabilitációjával foglalkozna. A Magyar Nephrológiai Társaság Rehabilitációs Munkabizottságának tagjai és a rehabilitációs célszervezetként működő Nephrocentrum Alapítvány szakemberei fogtak össze annak érdekében, hogy eddigi tapasztalataikat az érintettekkel megosszák.
A könyv nyelvezetében arra törekedtünk, hogy az olvasmányos és a nem szakemberek számára is könnyen érthető legyen. A könyv szerzői csak részben orvosok, a többiek a saját szakmájuk jeles képviselői, akik a rehabilitáció terén nagy gyakorlattal rendelkeznek. Ezzel is azt kívánjuk hangsúlyozni, hogy a rehabilitáció sikere érdekében sok szakembernek együttes és összehangolt munkájára van szükség. Ehhez a sokoldalú, emberséget, önzetlen támogatást és széleskörű összefogást igénylő munkához szeretnénk a jelen kézikönyvvel elméleti és gyakorlati segítséget nyújtani maguknak a vesebetegeknek, és az ő érdekükben tenni akaró szakembereknek, családtagoknak, önkéntes segítőknek.