Az elégedettség forrása gondolkozásunkban rejlik, és aki az emberi természetre vonatkozó csekély ismereteinek köszönhetően úgy keresi a boldogságát, hogy mindent meg akar változtatni, kivéve önmagát, reménytelen dologra pazarolja életét, mert csak megsokszorozza szenvedéseit, holott ezek megszüntetését tekintette céljának." - írta Samuel Johnson majd kétszázötven évvel ezelőtt.
Hányan, de hányan vagyunk még ma is, akik óriási energiákat ölünk olyan dolgok megváltoztatásába, melyekre szinte semmi befolyásunk sincs! És mi az eredmény? Elkeseredés, kudarcérzés, bűnbakkeresés, De ami még ennél is rosszabb: szellemi, lelki és fizikai energiák értelmetlen elpocsékolása. Pedig ezekre égetően szükségünk lenne ott, ahol bevetésük busás eredményt hozhat, vagyis önmagunk fejlesztésében: az eredményes és hatékony gondolkozás és cselekvés mesterségének elsajátításában.
Ehhez nyújt segítséget A gondolat ereje. A könyv természetesen nem tár fel merőben új sikerrecepteket. Nehéz is lenne elképzelni ilyen könyvet. Legtöbbször nem is az a gondunk, hogy nem ismerjük ezeket, hanem hogy kusza összevisszaságban élnek bennünk. Így aztán nincs világos képünk sem a "fákról", sem az "erdőről". A gondolat ereje rendet teremt ebben a kuszaságban, sorra véve a legfontosabb sikertényezőket, megvilágítva, hogyan befolyásolhatók ezek a gondolat erejével.
A könyv kiemelkedő érdeme a gondolatgazdagság, a színes, olvasmányos stílus, a meleg humor. Olvasva érveit, történeteit, aforizmáit, nemcsak világosabban értjük a "megoldásokat", de képesek vagyunk átérezni őket. Az eredmény: megértő, bölcs mosoly. Az a bölcs mosoly, amely nélkül nehezen képzelhető el a céltudatos, kiegyensúlyozott és eredményes élet.