Fél évszázadnál is több idő telt el azóta, hogy Rapcsányi Jakab Baja város monográfiája íródott. E könyv bár egyrészt rengeteg adatot tartalmaz, szemléletében és anyagkezelésében már megjelenéskor sem érte el korának tudományos színvonalát; másrészt könyvészeti ritkaság. Időszerűvé vált tehát a város múltjának és jelenének a legújabb kutatások eredményeit felsorakoztató, új szempontú feltárása.
A régen várt városmonográfia első kötetét tartja kezében az olvasó, mely Baja történetét foglalja össze a legrégibb emberre utaló nyomoktól 1944-ig, amikor e város életében is újabb korszak indul.
A hamarosan megjelenő további kötetek Baja földrajzával, természeti viszonyaival, néprajzával, egészségügyével és kulturális múltjával foglalkoznak.
A szerzők – egyetemi oktatók, levéltárosok és muzeológusok – a széles körű adatgyűjtés és feldolgozás mellett arra törekedtek, hogy tanulmányaik nyelvezete közérthető legyen, s ne csak a tudományos kutatókat szolgálják, hanem Baja városszerető polgárai is haszonnal forgathassák.