"Mit jelent nekünk Afrika? Mit jelent menünk mai embereknek"? - tette fel a kérdést ötven esztendeje Leo Frobenius, a kiváló német etnológus. A fiatal tudús először 1904-ben érkezett a "feket kontinensre", s fáradhatatlanul kutatta annak titkait ismétlődő utazásai során. Bejárta Szudán, Nigéria, Líbia, Algéria, Eritrea, Zimbabwe és Dél-Afrika addig néprajzilag alig ismert területeit.
Kutatásai során megismerkedett az itt élő népek társadalmával, életével és kultúrájával. Vizsgálta törzsi szervzeetüket, kultúrájukat, vallási szokásaikat, írásban nem rögzített szóbeli irodalmukat, s elsők között tárta fel képzőművészetük legfejlettebb ágát, a sziklaképeket. De nemcak kutatta és értelmezte e népek kultúráját. Meg is szerette őket, s egyértelműen elutasította azt a lebecsülő véleményt, melyet az urópai gyarmatosítók alakítottak ki róluk.
Írásai, melyeket e kötetbe bodrogi Tibor, a neves etnológus válogatott össze, e kutatásokról adnak számot. Élvezetes és érdekes képet kap belőlük a magyar olvasó, aki eddig nem ismerhette a nagy tudós műveit. Gazdag képanyag egészíti ki a művet, melyet G. Beke Margit, Kárpáty Csilla és Soltész Gáspár élvezetes fordítása tolmácsol.