A régi nemesi családból származó Petthő Gergely először Bécsben adta ki Rövid Magyar Krónikáját, amely a hunok történetével kezdődik és 1626-ig mondja el az eseményeket.
Később egy Spangár András nevű jezsuita történész bővítette ki a szöveget, részint a régi anyag felfrissítésével, részint az 1732-ig terjedő folytatással. Ez az 1738-ban Kassán megjelent könyv, amelyet ugyanitt kiadtak 1753-ban újra, a magyar állam kialakulásának és működésének ismertetésére vállalkozik, gyakorlati tudósításokat közöl az ország gazdasági, jogi, pénzügyi és földrajzi helyzetéről. A szerző – lévén szerzetes – a történelmi események értékelésében tág teret adott vallási szempontjainak, művét egyenesen Szent István királynak ajánlotta (kibővítve a király Imre hercegnek szóló intelmeivel) és egy Mária krónikával is kiegészítette.
A magyar történetírás és krónikairodalom e jeles darabját most hasonmás kiadásban veheti kézbe az olvasó. Érdeklődésre tarthat számot a könyv mind a történelmet szeretők, mind a régi könyvek gyűjtői, mind pedig a szép, ízes magyar nyelvet kedvelők körében.