Európa hadseregei teljesen kimerültek a több mint négy éve tartó háború miatt. A szövetségesek eltökélték magukat, hogy gyorsan és a lehető legkevesebb vérontással véget vetnek a háborúnak Európában. A németek azonban, jóllehet tudták, hogy a háborút elveszítették, egyáltalán nem készültek megadni magukat. Éppen ellenkezőleg: az 1945. évi küzdelem a háború egyik legelkeseredettebb küzdelme volt.
Keleten Sztálin hatalmas hadigépezete nagyszabású offenzívát indított. A kavargó köd és hó közepette a szovjet gőzhenger áttörte a német vonalakat a Visztulánál, mindössze 200 kilométerre Varsótól délre. Az orosz páncélos hadoszlopok hamarosan a lengyel síkságon törtek előre az Odera, azaz Németország történelmi keleti határa felé, és hatalmas pánikot keltettek Kelet-Poroszországban. Nyugaton Eisenhower és Montgomery egyesítették erőiket, hogy elpusztítsák a náci Németország szívét, és hogy megvédjék Európát Sztálin nagyra törő ambícióival szemben.
Így kezdődött a világtörténelem egyik legkegyetlenebb esztendője, amelynek csúcspontja a Berlinért vívott elkeseredett harc volt. A Harmadik Birodalom utolsó napjainak megragadó története plasztikus részletességgel tűnik fel: a kiteljesedő drámát a katona és polgár, a magánszemély, a tábornok és a menekült szemszögéből láthatjuk.
Ebben a nagyszerű panorámában, amelyben a háború hatalmas pusztításában helyet kap az ember egyéni drámája, Robin Cross felejthetetlen képet fest a káoszban álló világról. 1945 végére Európának új határai lettek, a korábbi barátok halálos ellenségekké váltak, és a balsikerű béke azzal fenyegetett, hogy a hidegháborút egy harmadik világháborúvá változtatja.
Ez a könyv annak a története, hogyan döntötték le a sast a berlini Kancellária tetejéről, és hogy az orosz medve hogyan terjesztette ki a karmait, hogy elragadja a romokban heverő Európát.