Olyan korban élünk, amikor minden változásban van körülöttünk. Változik a gazdaság, változik a társadalom. A jelenségek, törvényszerűségek megértéséhez újabb és újabb ismeretekre van szükségünk. Nem elég azonban a makrotársadalom folyamatainak megismerése, hanem saját környezetünkben is „otthon kell lennünk," azaz a helyi társadalom jelenségeit is értelmeznünk kell ahhoz, hogy el tudjunk igazodni a mindennapok világában. Szendrei Eszter egy alföldi kisvárosba, Túrkevére kalauzolja el az olvasót.
Az egykor jászkun kiváltsággal rendelkező, majd elsőként „termelőszövetkezetesített" városban lezajló folyamatokat követi nyomon a rendszerváltás után.
A település egészében lezajló társadalmi és gazdasági változásokat mutatja be úgy, hogy a legkisebb egységre, a családra kiható következményeket is feltárja. Az 1989 után lezajló politikai-gazdasági változások alapjaiban változtatták meg a helyi társadalom szerkezetét. Átrendeződtek a társadalmi csoportok, átalakultak a normák és szabályok. Ma még sok azonban a bizonytalanság, hogy kinek hol van a helye a lokális közösségben, a kapcsolathálók is törékenyek. A lokális társadalom megszilárdulásához mindenek előtt biztosabb alapokon nyugvó gazdaságra van szükség. A nagyfokú munkanélküliség bizonytalanságot okoz. Az emberek a családok keresik a kiutat. Ehhez azonban hiába mozgósítja minden belső erejét a közösség, külső segítségre van szüksége.
A társadalom irányítóinak figyelmét is felhívja a szerző tényfeltárásával: a vidéki Magyarország segítségért kiált.
Túrkeve és a hozzá hasonló kisvárosok jövője a tét. Segítsük, hogy a pozitív folyamatok győzedelmeskedjenek!