Ez a gyakorlókönyv logopédiai „házi feladatokat” tartalmaz pösze gyermekek számára, tehát mintegy „tankönyve” a logopédusokhoz beszédjavításra járó óvodásoknak, kisiskolásoknak.
A könyv egyik célja a logopédus munkájának segítése. Alkalmazása csökkenti vagy – enyhébb esetekben – fölöslegessé teszi, hogy a logopédus maga állítson össze gyakorlóanyagot és azt maga sokszorosítsa. Figyelmét a foglalkozáson így teljes egészében a kialakított és gyakorlandó beszédhang helyes ejtésére irányíthatja.
Célja továbbá a gyakorlókönyvnek, hogy a szülők a benne foglaltak alapján az eddiginél szakszerűbben működhessenek közre gyermekük pöszeségének mielőbbi kijavításában. Meggyőződésünk, hogy leginkább ők segíthetik elő a szakember által kialakított és rögzített beszédhangoknak a mindennapi élő beszédben való helyes alkalmazását.
A szerzők nem titkolt szándéka – a fentieken túl –, hogy szakszerű, metodikailag pontosított gyakorlóanyagot adjanak azoknak az óvónőknek is, akik – elsősorban a nagycsortosoknál – javítani szeretnék az élettani beszédhibát vagy a nagyon enyhe artikulációs zavarokat, vagy akik differenciálási szóanyagot keresnek az óvodai anyanyelvi fejlesztés keretében végezhető fonémahallási gyakorlatokhoz. Ezek a differenciálási gyakorlatok a kisiskolások esetében is hasznosak lehetnek, főként az olvasás tanítás időszakában.
Az első három kiadás óta eltelt idő tapasztalatai alapján meggyőződtünk a gyakorlókönyv alkalmazhatóságáról. A negyedik kiadásban a gyakorlóanyagot útmutatóval egészítjük ki, elsősorban a szülők számára közölve hasznos tudnivalókat. Nem változnak a szó- és mondatgyakorlatok, az átdolgozás mindenekelőtt a verses szövegeket érinti.
E szövegek felfrissítésével, illetve kicserélésével, egységesítésével (valamennyit kitűnő költőnőnk, az óvodások kedvence, Donászy Magda írta) és Zsoldos Vera bájt, derűt sugárzó illusztrációival kíván a Kiadó örömet szerezni a gyermekeknek, szülőknek, pedagógusoknak, logopédusoknak.