Kevés olyan százada van az európai történelemnek, amely annyi újat hozott, mint a 15. század. A középkor és az újkor határán új erők, új elképzelések bukkantak fel, de a régi és az új még együtt élt. Ez a század határozta meg a későbbi évszázadok társadalmi és szellemi arculatát.
Ebben a változatos, zűrzavaros időszakban sikerült Hunyadi Mátyásnak - ha átmenetileg is - kivezetnie országát a feudális anarchiából, erős és az állandó háborúskodás közepette is biztonságos államot teremtenie.
Hatalmának alapja és elképzeléseinek egyik végrehajtója kitűnően szervezett és kiképzett katonsága volt. Mátyás a kor színvonalán álló, jól vezetett, a kitűzött feladatok megoldására alkalmas hadsereget hozott létre. A művelt, széles látókörű uralkodó katonailag is kiválóan iskolázott. Mégis sajátos kettősség figyelhető meg hadsereg-szervezési elveiben. Felismerte a zsoldosok és a huszárok jelentőségét, ugyanakkor gyalogságát, tüzérségét kevésbé becsülte. Pedig a nagy katonai lehetőségek ebben a két fegyvernemben rejlettek. Szokatlanul keveredett gondolkodásában a középkori és a reneszánsz szellemiség. Jelentős reformokat hajt végre hadseregében, kiválóan szervez, ugyanakkor lovagi szemléletétől képtelen elszakadni.
Újításai nem előzmény nélküliek, hiszen hadseregének alapjai már Zsigmond korában is léteztek. Mátyás reformjaiban inkább a már meglévőt fejlesztette tovább, sokszor meglátva a bennük rejlő, addig kihasználatlan, fel nem ismert lehetőségeket.
Sokan és sokféleképpen elemezték már Corvin Mátyás hadvezéri, hadszervezői tevékenységét, a csatákat, vereségeket, győzelmeket. A kötet egy másfajta és meglehetősen járatlan utat követ. Megpróbálja a nyelvi és képi megjelenítés eszközeivel bemutatni az olvasóknak nagy királyunk katonáit. A fegyverzet, felszerelés, viselet rekonstruálásával talán közelebb kerülnek a mai kor emberéhez. Természetesen az adatok nagyfokú hiánya sokszor érződik munkámon, de reméljük, hogy az érdeklődők így is haszonnal forgathatják.