2014. december 22-én Ferenc pápa megtartja hagyományos karácsonyi beszédét a római Kúria előtt alapvetően formális esemény. Csakhogy ezúttal meglepetéssel szolgál, keményen lecsap a Kúria bíborosaira.
Ferenc pápa akit egyes bíborosok kinevezése óta laikus teológusnak gúnyolnak igazi bombát robbant azzal, hogy nevén nevezi a Kúria betegségeit. A döbbenettől megmerevedett kardinálisokat lehordja, mert önzők és karrieristák, istentelek, bürokraták, akik elveszítették a kapcsolatot az élő Krisztussal. Önhittségről beszél, gőgösségről és kapzsiságról, sőt, spirituális Alzheimer-kórt vet a bíborosok szemére.
De vajon jogos ez a borzasztó szemrehányás? Mit tudott meg a pápa az egyház vezetőiről, ami ennyire kihozta a sodrából? Milyen titkokra jöhetett rá?
Andreas Englisch, a legismertebb német Vatikán-szakértő, akinek a könyvei nem csupán Németországban váltak bestsellerré, elemzi a katolikus hatalmi központ kritikus helyzetét, és beszámol az új pápa forradalmi harcáról a berozsdásodott vatikáni viszonyok ellen egy új egyházért. Elénk tárja a korrupció, az intrika, a hatalmi harcok és összeköttetések szövevényes világát, leírja a Vatikáni Bank ármánykodásait, az olasz nemesség és a Kúria, valamint a Cosa Nostra és az egyházi méltóságok közötti jövedelmező kapcsolatokat. Végül vázolja I. János Pál pápa a mai napig összeesküvés-elméletekre okot adó halálának titokzatos körülményeit.
Karácsonyi vádbeszéde óta kétség sem fér hozzá, hogy az argentin pápa erre ötszáz éve nem volt példa nyíltan felveszi a harcot az egyház hatalmasaival, és oroszlánként küzd az igazáért.