Magyar szerzőtől első ízben jelenik meg könyv a Galápagos-szigetekről. Írója, dr. Balázs Dénes geográfus, egyéves kalandos tanulmányútja során bebarangolta Amerikát Alaszkától a Tűzföldig, s közben Ecuadorból „kiruccant" a Csendes-óceánban fekvő „Elvarázsolt-szigetekre".
Galápagos neve nem ismeretlen hazánkban, külföldi kutatók nyomán sok képes riport, színes filmtudósítás hívta fel a figyelmet a különleges állatvilágra. Egyedül ezeken a szigeteken élnek Földünkön a két-három mázsa súlyú elefántteknősök, a galápagók, amelyekről a szigetraj a nevét kapta. Az egzotikus kaktuszerdőkkel övezett szigetek a hüllők valóságos paradicsoma. Mivel a kontinensről ragadozó állatok nem juthattak el a szigetekre, ott a csúszómászó leguánfélék hihetetlenül elszaporodtak. Közülük leghíresebb az ősi geológiai korokat idéző tengeri gyík, amelynek képe címlapunkat is díszíti.
Galápagos-szigeteket sokan úgy emlegetik, mint a biológusok zarándokhelyét. A szigetre látogató szerző nem biológus, geomorfológiai tanulmányokat kívánt végezni a szigeteken, az ott talált egzotikus állatvilág azonban annyira megragadta, hogy idejének jó részét az óriás hüllők között töltötte.
A Galápagos-szigetek állatvilágát, elsősorban az elefántteknősöket, súlyos veszély fenyegette. A tengeri kalózok, majd a halászok és vadászok kegyetlen irtást végeztek közöttük. Több sziget galápago alfaja teljesen kipusztult. Ma már a védett természeti parkká nyilvánított szigetvilágban a tudósok a kihalóban levő alfajok megmentésén fáradoznak.
Eddig kevés tudósítás szólt arról, hogy a hüllők birodalmának emberi lakói is vannak. A szerző személyes élményei alapján megismerteti az olvasót a szigeti „galápagenokkal", de elmondja a régmúlt idők kalandos, olykor vérfagyasztó emberi históriáit is.