Az 1971-es év emlékezetes kulturális eseményei közé tartozott egy hatvanhat éves, kiemelkedő tehetségű, cigány származású naiv művész, Balázs János (1905-1977) felfedezése.
Nyolc éven át kivételes élménybőséggel és fantáziával festette képeit, s egy több száz darabból álló, fantasztikus, víziószerű, jelképi elemeket tartalmazó, szervesen összefüggő, sajátosan egyéni életművet hozott létre.
Balázs egész életében a civilizációtól távol, remeteként, elvonultan élt. Fát szedett, gombázott, málnázott az erdőben, hulladékszenet gyűjtött a meddőhányóban, és különböző alkalmi munkákból, házalásból, vályogvetésből, hangszerkészítésből tartotta fenn magát. Két elemit járt csupán, de már gyermekkorában írogatni és rajzolgatni kezdett. Környezetének értetlenkedései és szidalmai miatt azonban megsemmisítette munkáit. De a megtagadott tehetség rejtetten is munkált, s idős korában, már túl a hatvanon, egyszerre gátszakadásszerűen tört fel belőle az évtizedeken át érlelődő mondandó, a visszafojtott kifejezésvágy.
Bizarr fantáziájú képei – a látvány meghökkentő különösségén túl – mélyebb értelmet is hordoznak. A sors, a történelem, az emberi lét végső kérdései fogalmazódnak meg a kép vízió nyelvén: "Amiket idáig beszélgettem magamnak írásban – vallja műveiről szólván –, azt most képekben adom a világnak! Így zsongnak gondolataim, miközben ecsetemmel színekben gazdag, életet utánzó ábrákat kenek a vászonra, és életet nyernek a képek: olyan életet, ami csak a lángoló elképzelésekben él… ilyen az én szeszélyesen gördülő gondolatmenetem: miként a megfestett képeim, melyeknek zűrzavaros érthetetlenségében, nem létező, nevetséges avagy félelmet keltő ábráiban, furcsa színezetű térségein képtelen eligazodni a meglepett szemlélő.
Hej, pedig ezeknek a képeknek a zűrzavaros rejtelmeiben világosan ott bujkál az egész világ létezése.
Mint aminek gondolnák: nem üres dicsekedés, minthogy az sem hazugság, hogy nem lett belőlem más, mint folyton teher alatt görnyedező haldázó…"
A kötet Balázs János festményeiből és írásaiból nyújt válogatást. Életútjáról egy puritán bölcsességgel és őszinteséggel megírt önéletrajz tudósít. Ezt követi 25 verse és 16 festményének színes reprodukciója. A kötet összeállítója és a Balázs János művészetét elemző, értékelő tanulmány szerzője F. Mihály Ida, a Magyar Nemzeti Galéria naiv művészeti gyűjteményének vezetője.
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!