Peremlétben? Történeti, földrajzi és néprajzi kutatások a Tiszazugban című program kezdődött a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága munkatársainak és az egyetemek néprajzi tanszékeinek bevonásával 2007-ben. A mintegy négy éven át tartó program célja az volt, hogy a Tiszazugban lezajlott és jelenleg is tartó társadalmi, gazdasági, mentális, kulturális folyamatokat elemezze és értelmezze, s hogy olyan néprajzi, társadalomtörténeti, szociológiai kutatást végezzünk, amely segíti a vidék társadalmi, gazdasági fejlesztésével kapcsolatos tervek előkészítését.
A kutatás során született tanulmányok a Tiszazugot, mint néprajzi csoportot bemutató történeti, földrajzi és néprajzi tanulmányok úgy véljük, nagyban segítik a Tiszazug felzárkóztatását, hiszen az eltelt évtizedek változásokat hoztak a térség életében is, amelyek új szempontú vizsgálatokat tettek szükségessé. Arra hívják fel a figyelmet, hogy a nagy regionális eltérések mögött nagyon árnyalt kép húzódik meg. A települések alkalmazkodóképességét nagyban befolyásolja a helyi társadalom megváltozott szerkezete.
Az Életjel – Tanulmányok az ezredvégi Tiszaug népéletéről című kötetet mindazoknak ajánljuk, akik szeretik ezt a vidéket, és tenni is akarnak a Tiszazug jövőjéért.