Györffy István és köre 1939-ben, éppen 70 éve szervezte meg Budapesten az I. Jászkun Kongresszust, a kunok betelepedésének 700. évfordulója tiszteletére. Akkor a hazai tudományosság összegezte mindazt, amit addig a kutatás feltárt a jászokról és a kunokról. 1985-ben Kiskunfélegyházán a múzeum felújította a Jászkunság kutatásának programját és azóta rendszeresen szervezett konferenciákon számol be az eredményekről az a kutatógárda, amely azóta műhellyé kovácsolódott.
2009. szeptember 24-25.-én Karcagon rendeztük meg a Jászkunság kutatása 2009. című konferenciát, az első kongresszus 70. és a kunok (jászok) betelepedésének 770. évfordulója tiszteletére. A konferencián a hazai tudományos élet kiválóságai tartottak előadás, mintegy összegezve a 20. század tudományos eredményeit a régészet, néprajz, történettudomány és a nyelvészet terén. A konferencián elhangzott előadásokból írt tanulmányokat szerkesztettük kötetbe Kunok és jászok 770 éve a Kárpát-medencében címmel, a Kun Összefogás Konzorcium és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága közös kiadásában jelentetjük meg. A kötetben olvashatják Pálóczi Horváth András, Selmeczi László, Baski Imre, Szilágyi Miklós, Bánkiné Molnár Erzsébet, Nagy Márta, Selmeczi Kovács Attila, Bárt János és más, a maga szakterületén igen kiváló kutató tanulmányát.
Megismerheti az Olvasó azt a gazdag kultúrát, amely e két keleti eredetű népcsoport máig élő különös történeti tudatát táplálja. Jó szívvel ajánljuk azoknak az olvasóknak és kutatóknak, akiket a kunok és jászok története, nyelve, néprajza érdekel.