Régóta adós a magyarságtudomány egy olyan kötet megjelentetésével, amely a kapcsolódó tudományágak legújabb kutatási eredményeit felhasználva, majd szintetizálva oszlatja el a kizárólag finnugrista (nyelvészeti) alapokon álló, több mint másfél évszázada tartó szellemi tévelygés ködét. E célt szolgálja a Magyarságtudományi tanulmányok, amely 29 – hazai és emigrációban élő – elismert tudósunk, neves kutatónk összefogásának eredményeként született meg.
A kötet 37 különálló, ám összefüggő tanulmányban mutatja be eleink, rokon népeink történelmét az őstörténettől kezdve az 1956-os forradalomig, a magyarság kultúráját, zenéjét, írását, nyelvét, népi hagyományait és hitét, nem feledkezve meg legbecsesebb nemzeti ereklyénkről, a Szent Koronáról sem.
A kötet főszerkesztője, az USA-ban működő Magyarságtudományi Intézet elnöke, Botos László úgy válogatta össze az írásokat, hogy átfogó képet adjon arról a hatalmas területről, amit a magyarságtudomány képvisel. A témakörben járatlan olvasó számára is érthetően, világosan megfogalmazott tanulmányok nem csak elgondolkodtatóan érdekfeszítőek, de számos, eddig megválaszolatlan kérdést is fölvetnek. E kérdések alapos elemzése nélkül elképzelhetetlen, hogy a magyarság megtalálja végre a kiutat a Kárpát-medencét is mélyen érintő, 21. századi gazdasági, morális és társadalmi (világ)válságból.
A könyv magyar változatát kiegészítő tankönyvként is ajánljuk minden magyar ajkú és magyar szívű tanárnak és természetesen mindenkinek, akit érdekel eredete, kultúrája. Az angol változatot (ami 2008. augusztusában lát napvilágot) pedig mindazoknak, akik más nemzetek soraiban – civil és hivatásos diplomatákként – nemzetünk igazi értékeit képviselik, jó hírnevét öregbítik.
„Most, amikor kezemben tartom a Magyarságtudományi tanulmányok kötetét, mintha 2004-es konferenciánk válogatott és bővített előadásainak gyűjteményét látnám viszont. Ez annál nagyobb öröm számunkra, mert az MVSZ-re méltatlanul rákényszerített költségvetési vesztegzár miatt sajnos nem kerülhetett sor a »Magyarság és a Kelet őstörténeti konferencia« anyagát tartalmazó kötet kiadására. 2008-ban, amikor ez a fontos könyv magyarul és angolul is megjelenik, emlékezünk meg a Magyarok Világszövetsége alapításának 70. évfordulójáról, és rendezzük meg a Magyarok VII. Világkongresszusát. Ez utóbbi keretében második alkalommal kerül sor a konferenciára. E könyv és e konferencia talán együttesen elvégzi a magyarságtudomány elodázhatatlan paradigma-váltását.”
Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke