A kiváló francia író-etnológus nevét manapság sokat emlegetik azzal a divatos művészeti-tudományos irányzattal, a strukturalizmussal kapcsolatban, amely főleg a néprajzban, a társadalomtudományban, az esztétikában és a nyelvészetben hatott pezsdítően korunk szellemi életére, hol termékeny kölcsönhatásban, hol vitatkozva a marxizmussal. Lévi-Strauss különösen az úgynevezett humán és az úgynevezett egzakt tudományosság és gondolkodás egybehangolására irányuló erőfeszítéseivel szerzett maradandó érdemeket a néprajzi- és társadalomtudomány terén.
Ez a gazdagon illusztrált mű primitív népek életében nyomozza a család, társadalom, szokások, jog, művészet, bölcselet és világkép legősibb összefüggéseit, és korunk nagy kérdéseiben vizsgálja az egyetemes művelődési folyamat szerkezetét.
De a Szomorú trópusok személyes értelmében is összegző mű: a szerző szellemi önéletrajzát is magában foglalja. Izgalmasan írja le, hogyan hatott rá a húszas-harmincas évek freudista hulláma, hogyan lett etnológus, hogy került Brazília természeti népei közé, milyen drámai körülmények közt jutott a megszállt Franciaországból ismét Amerikába, és később hogyan találkozott a buddhizmussal és az ázsiai muzulmán társadalmakkal.
Könyvét, amely már vagy húsz nyelven megjelent, lenyűgöző élménnyé avatja a hiteles és mégis népszerű tudományosság párosuló szépprózai igényesség