A Dunakanyar fókuszszerűen gyűjtötte egybe a magyar történelem emlékeit. Itt találjuk a legrégibb magyar lakószobát, a magyar középkor román és gótikusépületeinek maradványait, az Anjoukat és Mátyást idéző reneszánsz palotát. A barokk, a copf és a klasszicizmus is beépítette a tájba műveit. Az európai hírű esztergomi Keresztény Múzeum gyűjteménye a maga tárgykörében a budapesti múzeumoknál jelentősebb. Mindezek azonban csak kiragadott részletek a látnivalók sokaságából.
Móricz Zsigmonddal, Babits Mihállyal, Szőnyi Istvánnal és a szentendrei festők soraival, a magyar szellemi élet jeleseivel forrott össze a táj. Az ő emléküket és alkotásaik hangulatát is felidézhetjük a festői Dunakanyarban, hazánk legszebb folyóvölgyében.
A hegyvidék sokfélét kínál: romantikus szurdokokat és gondozott sétautakat, nehéz síterepet és könnyű barangolást, erdei kisvasutat és meredek sziklafalat.
A sorozat elnevezése nem külalakra, hanem a tartalomra utal. A "mini" útikönyvekben minimálisra tömörítve kívánjuk elmondani egy-egy tájról az idegenforgalmi tudnivalókat. A legfontosabbat röviden - ez az elvünk e helyen. Az olvasmányosságról azonban - a lehetőségekhez mérten - e sorozatban sem kívánunk lemondani.
Kalauzunk nem a sportturisták számára készült, így a színekkel jelzett hegyi turistautakon nem haladunk végig. Ezek részletes ismertetését a Pilis, a Börzsöny stb. c. turistakalauzokban olvashatják.
A könyv lapjait forgatva felfedezhetjük, mennyi örömet rejteget számunkra a Dunakanyar hosszabb ideig tartó nyaralásokra és hétvégekre egyaránt.