Ezek az írások a több mint ezeréves történelmünknek kb. 1938-tól 1956-ig tartó szakaszát ölelik fel. Írójuk az események közeli tanúja, számos szereplő barátja vagy ismerőse volt. Tagja egy ifjúsági mozgalomnak, mely később Teleki Pál nevét vette fel, sebesültje a doni csatának, illegális lapszerkesztője és fegyveres résztvevője az ellenállási mozgalomnak, az 1945-ös Független Kisgazdapárt Külügyi Osztályának vezetője, majd az ÁVÓ kínvallottja és a nagy összeesküvési per vádlottja, szabadulása után pedig az európai, majd amerikai emigráció nyitott szemű tagja.
Gróf Teleki Pál századunk legnagyobb hatású magyar államférfia, nemzetének egyik leghitelesebb mintaképe, ugyanakkor nemzetközileg elismert földrajztudós. Abban a társadalmunkra kényszerített amnéziában, amelyben legfeljebb a negyvenéves kommunista rendszer vulgárisan leegyszerűsített egyes áligazságai élnek tovább, nem maradt hely a Horthy-rendszer e nagyszabású másképp-gondolkodójának az igazsághoz hű bemutatására.
Mi ebben a vékony kötetben - elsősorban dokumentumdrámánkban - hiteles képet szeretnénk rajzolni az emberről és a magyarról, aki tudós szeretett volna maradni, de amikor nemzete benne látta egyetlen lehetséges megmentőjét, ő a sors által rendelt feladatának tekintette e reménytelennek látszó feladat vállalását. Végül is megrendítő döntésével, élete feláldozásával, megmentette népét a háborúba sodródástól. Sajnos, amikor az ország rövidesen egy újabb próbatétel elé került, már nem lehetett jelen, hogy újra megfordítsa a fátum kerekét.
E kéthavonta megjelenő sorozatunk a magyar történelem kiemelkedő eseményeiről és sokszor mártírhalálukig hű magyarokról szól, akik néha meg tudták fordítani a történelem kerekét is. A sorozat célja: eltüntetni a fehér foltokat közelmúltunk történelméből; az oly sok, e korra vonatkozó tévhitet eloszlatni; és sikereinket, hibáinkat tudatosítani közvéleményünkben.