A Kívánj csodát cselekménye kitalált történet, de a helyszínei - a földrajzi neveket leszámítva - valóságosak. Magam is sokszor jártam e hegyek között, és abban a szerencsében van részem, hogy két olyan asszony nevelt fel, akik ezeket a magas ormokat nevezhették az otthonuknak hosszú-hosszú évekig.
Anyai nagyanyám, Cora Rose, aki richmondi otthonunkban velünk töltötte élete utolsó tíz esztendejét, előtte mintegy hat évtizeden át élt Délnyugat-Virginiában, egy appalache-i hegytetőn. Őmellette ismertem meg kisgyerekként azt a földet, tőle tanultam meg, mit jelent az ottani élet. Anyám, a családjukban született tíz gyermek közül a legfiatalabb, tizenhét éves koráig élt azon a hegyen. Míg felnevelt, rengeteget mesélt az életükről, lenyűgöző történetekkel ajándékozott meg az ifjúsága idejéből - ugyancsak ismerős lehet neki e regényben a hősök küzdelmeinek és kalandjainak java része.
Bár e regényemhez az alapot a gyermekkoromban hallott történetek jelentették, ugyanannyit tettek hozzá a számomra több szinten is megvilágosodást hozó hosszú beszélgetéseink anyámmal - a regényírásra készülődve ugyanis alaposan kifaggattam. A felnőttkorba érve sokan hisszük azt, hogy már épp eleget tudunk a szüléinkről és a többi idősebb rokonról.
Kívánj csodát című regényével David Baldacci, akit elsősorban politikai krimik szerzőjeként ismer az olvasóközönség, merőben új terepre lép. A regény, amely az USA-ban rövid idő alatt szinte nemzeti klasszikus, iskolai „kötelező" és egy nagyjátékfilm alapja lett, széles körű hagyományanyagot használ fel a legősibb amerikai állam, Virginia múltjából, a hegylakók világából. A richmondi születésű író családi öröksége ez, akárcsak a helyi tájnyelv, az appalache-i angol, amivel összetéveszthetetlen jelleget ad a műnek.
A regény főhőse, Louisa Mae Cardinal, becenevén Lou 12 évesen lép elénk a '40-es évek New York Cityjében, ahol szüleivel és öccsével, Ozzal él. Apja elismert, de nem jól kereső író, Lou példaképe. Egy váratlan fordulat révén a két gyerek hirtelen az Appalache-hegység tetején találja magát, dédnagyanyjuk birtokán. Az idősebbik Louisa Mae Cardinal a hegyi földműves gazdák kemény életét éli Virginiában, ahol egy éven át követhetjük a gyerekek fejlődésének emberpróbáló eseményeit. A táj lélegzetelállító képei, az izgalmas kalandok visszarepítik az olvasót a gyermekkor vad ösvényeire. Baldacci lenyűgözően mesél: bevon izgalomba, érzelembe, közös tapasztalásba, és átadja a hitét, hogy csodák igenis vannak - csak maradjunk képesek teljes szívből kívánni őket.