Dr. Berend Mihály legújabb tudományos ismeretterjesztő könyvében 77+1 eltérő nehézségi fokú önmegfigyelés, önkísérlet található, melyek a testi jellegek és jelenségek mellett az alkat, a teljesítőképesség, az észlelés, emlékezés stb. kérdéseivel foglalkoznak. Minden kísérlet, megfigyelés mellett megtalálható annak tudományos magyarázata is.
A szerző Karádi Károly Emlékéremmel és Rátz Tanár Úr Életműdíjjal jutalmazott nyugalmazott tanár, tankönyvszerző. A könyvet elismert szakemberek lektorálták: Stollmayer Ákosné Rátz Tanár Úr Életműdíjjal kitüntetett tanárnő és Dr. Klein Sándor, a pszichológiai tudomány nagydoktora.
A kiadványban található fotókat a szerző készítette, az ábrákat Varga Zsófia rajzolta.
A szerző 12 és 17 év közötti fiataloknak ajánlja könyvét, de a kiadvány a család többi tagja számára is szórakoztató, tanulságos elfoglaltságot biztosít. A mű tanároknak is ajánlott, hiszen alkalmas kompetenciafejlesztésre, használható természetismeret- és biológiaórán, de erdei iskolákban is hasznos időtöltéshez nyújt segítséget.
Ízelítőül egy feladat a könyvből:
A térdízület jelentősége a járásban
Járj merev térddel úgy, hogy sem a lábad, sem a törzsed ne térjen ki a járás közben megszokott irányból, helyzetből. Lényegében nem haladsz előre. Most merev térddel oldalt kifelé is emeld a lábadat és a törzseddel az ellenkező oldal felé lendülj ki.
Magyarázat
Merev térddel is lehet járni, de ez a "kacsázás" roppant nehézkes és körülményes. A térdízület tehát a testet fenntartó térdreflex mellett az ízületi mozgással folyamatossá, könnyűvé teszi a járást.