Néhány év óta örvendetesen fokozódott az érdeklődés természetes takarmánytermő területek: a rétek és a legelők iránt.
A szóban forgó szakterületen működő elméleti és gyakorlati szakembereink figyelme a hosszú ideig mellőzött és eléggé elhanyagolt, de népgazdaságilag igen fontos gyepterületek felé fordult. Felmérték és kidolgozták a gyepterületek felé fordult. Felmérték és kidolgozták a gyepterületek javításával és hasznosításával kapcsolatos leggazdaságosabb nagyüzemi módszereket.
E munkájukban azonban igen nélkülözték a savanyúfüvek felismeréséhez, elbírálásához stb. szükséges szakirodalmat. A rét- és legelőgazdálkodással foglalkozó értékes szakkönyveink - érthetően - csak igen kis terjedelemben érintették a savanyúfüveket, melyek pedig, ha változó mennyiségben is, de csaknem minden gyepünkön megtalálhatók.
E hiányosságok pótlására gyűjtöttek össze és dolgoztuk fel a savanyúfüvekről érdeklődésre számot tartó tudnivalókat és adjuk közre könyvünkben.
A könyvben függelékként szereplő "Savanyúfüves" (magasságos- és láp-) rétjeink (cönológiai-rendszertani és területi) áttekintése Dr. Kovács Margit kandidátus munkája.
Az egyes savanyúfüvek hazai előfordulási helyeit a Soó R. - Jávorka S.: A magyar növényvilág kézikönyve c. munka alapján szerepeltetjük könyvünkben.