A könyv a Nemzeti Tankönyvkiadó új kis növényhatározója, amely a 13--18 éves korosztály biológiatanításához szükséges taneszköz. Az új határozókönyv a sok sikeres kiadást megélt Simon--Csapody féle Kis növényhatározó alapjain készült, de teljesen új feldolgozásban.
A tanterv követelményei, valamint az alapvizsga és az érettségi vizsga általános és részletes követelményrendszere a biológia tantárgy ismeretanyagában a hazai növényfajok felismerését alapvető ismeretként kívánja meg. Ez a könyv ennek az oktatási feladatnak a megvalósításához kínál segítséget.
A kézikönyv 6 fő fejezete: A növényföldrajz elemei, Természetvédelem, Kis növényhatározó, A gyakoribb hazai növénytársulások kis határozója, Termőhelyi viszonyok becslése a növényzet alapján, Adatbázis.
A könyv tartalmi és módszertani szempontból egyaránt a magyar botanikatanítás legjobb hagyományait követi: egyszerű, de szakmailag pontos határozókulcs segítségével, alaktani jellemzők alapján ismertet meg az egyes növényfajokkal (a Kis növényhatározó c. részben). Az egyes fajokat élő környezetükben mutatja be a Társuláshatározó c. rész. A növények természetvédelmi vonatkozásait és az ökológiai jellemzőket további fejezetek elemzik.
A könyv szaknyelvi része az életkori sajátosságoknak megfelelő, az olvasmányosabb, szöveges fejezetekben (pl. A hazai flóra története, Természetvédelem, Viselkedés a természetben stb.) a stílus élvezetes és közérthető. A könyv az utolsó oldalakon tartalmazza a tárgyalt és rendszerezett növényfajok tárgymutatóját, gazdag hivatkozással. Ide került a növények tudományos (latin) neveinek felsorolása is.
A könyv terjedelme 276 oldal, 76 gyönyörű, színes növénytáblával, amelyeken mintegy 600 növényfaj fotója látható. A fajfelismerést és a határozást a jó utalási rendszer mellett a határozási bélyegeket kiemelő számtalan kis grafikus ábra, rajzos táblázat és térkép, valamint az Adatbázis segíti.
A kézikönyv tartalmánál és műszaki kivitelezésénél fogva tartós használatú taneszköz. Kemény fedelű, jól elkészített, értékes és szép munka, amely az iskolai képzés befejeztével a házi könyvtár egyik szép darabja lehet. Az iskolai használatban fokozatosan felváltja a korábbi határozót és a szaktantermek és iskolai könyvtárak nélkülözhetetlen munkaeszköze lesz.
Dr. Simon Tibor és dr. Seregélyes Tibor Növényismeret című könyve a biológiatanítás alapvető taneszköze. Az új határozókönyv nemcsak a Nemzeti Tankönyvkiadó biológia-tankönyvsorozataihoz illeszkedik, hanem a hazai biológiaoktatás minden tankönyvének nélkülözhetetlen segédlete. A kézikönyv használatát minden biológiát tanuló korosztálynak ajánljuk.