Korunkban szinte közhellyé vált a keringési rendszerbetegségek vezető szerepének emlegetése a megbetegedési statisztikák élén. Ez a betegség több halál okozója az iparilag fejlett civilizációkban, mint valamennyi más betegség együttvéve.
Ezen kórformák lényege az arerioszklerózis, közhasználatú nyelven érelmeszesedés, amely progresszív betegség, keletkezésekor még tüneteket nem okoz, de igen korán kezdődik, az első tünetek felléptekor már kifejlődött és az első tünet jelenkezése akár végzetes is lehet.
Az okozott elváltozás abban áll, hogy koleszterin rakódik az érfal belső felületére, ott egyenetlenségeket, megvastagodásokat okoz, szűkíti az ér belvilágát - lumenét -, ennek következtében az éren áthaladó vérmennyiség csökken. Az ér által ellátott terület kevesebb vért és ezáltal kevesebb oxigént kap, mint amennyire szüksége lenne. Ha ez a szívizmot ellátó ún. koszorúérben alakul ki, mellkasi szorító fájdalmat, angina pektoriszt okoz. Az érszűkítő folyamat a teljes elrázódásig fokozódhat, ebben az esetben megszűnik a szívizomkészlet vérellátása, az izomkészlet elhal - szívizominfarktus keletkezik.
A civilizáció, az urbanizáció, az ipari fejlettség vívmányai, az abszolut és relatív jólét félreértett kifejeződéséért nagy szív és érrendszeri árat kell fizetnünk egy kitűnő tudós megfogalmazása szerint. A felfokozott életritmus a stresszhelyzetek, a hajszoltság kedvezőtlenül hatnak az ezekre különösen érzékeny személyiségekre. A feszültség levezetésére szolgáló szerek közül a cigaretta igen előkelő helyet foglal el a rizikótényezők sorában. Hazánkban az évi cigaretta fogyasztás 3250 db/fő.
Feladatunknak tekintjük, hogy minden érdekeltnek rendelkezésére bocsássuk étrendjeinket, receptjeinket, azokat a konyhatechnikai eljárásokat, amelyek erre alkalmasak, s hogy ezeket tanítható és tanulható formába öntsük.