Ha sikerülne értelmes életre bukkannunk valahol a világegyetemben, az az emberiség történetének egyik legizgalmasabb eseménye lenne.
A rádiócsillagászok olyan bizonyítékokat keresnek, amelyek alátámaszthatják a Földön kívüli értelmes élet létezését; tevékenységük angol elnevezésének rövidítése: SETI. Ez az időszerű, elgondolkodtató könyv ennek a kutatásnak a biológiai, csillagászati és filozófiai hátterét világítja meg. Ma rádióteleszkópok pásztázzák a csillagos eget, és az adatokat nagy teljesítményű számítógépek segítségével értékelik ki a szakemberek. Így a kutatás jóval átfogóbb, hatékonysága pedig több ezerszerese a korábbinak. Az USA Űrkutatási Hivatalának SETI-programja keretében ötéves előkészítő munka után kezdték meg a megfigyeléseket, és egyidejűleg 8 millió rádiócsatornát tudnak figyelemmel kísérni. A Harvard Egyetemen végzett kutatás is hasonló nagyságrendű. A tudósok a világ minden táján kiveszik a részüket az egyre intenzívebb, egyre növekvő mértékű megfigyelésekből és elméleti kutatómunkából, így Franciaországban, Németországban, Japánban, Magyarországon, a Szovjetunióban, az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában.
A témával foglalkozó szakirodalom - fizikusok és csillagászok művei - elsősorban csillagászati szempontból közelít a tárgyhoz. Edward Ashpole műve a SETI biológiai vonatkozásait hangsúlyozza, amivel az elmúlt 25 év során foglalkozott. A napilapok tudományos rovatai, a magazinok és a szakfolyóiratok rendszeresen közlik a szerző cikkeit, amelyek a biológia alapjaival, a csillagászattal és az űrkutatás tudományos eredményeivel foglalkoznak. Ehhez a fontos, képzeletünket megfogó könyvhöz is Ashpole sokéves, több száz közleményt eredményező kutatómunkája szolgáltatja a háttérinformációt.