"Mondja kérem, mit akar hallani az élsportolók hazaszeretetéről? A színtiszta igazat, vagy annak lakkozott változatát? Szolgálhatok szép példákkal, általam is nagyra becsült pozitív hősökkel, de ez csak az egyik fele az igazságnak, méghozzá a kisebbik. Ha a másik felét is elmondom, azt maga vagy le sem írja, vagy ha igen, nem fogják kinyomtatni. Akkor most befejeztük az interjút, vagy kezdhetem?" - kérdezte a könyv szerzőjét egy köztiszteletben álló idős mester.
Az interjú elkészült, s nem csak az idős mesterrel, hanem több száz olimpikonnal, edzővel, sportvezetővel is. A könyv az ő vallomásaik alapján mutatja be a sportbeli igazság mindkét oldalát az élsportolók hazafiságáról és a versenysport sok időszerű, izgalmas kérdéséről: az esélyek egyenlőségéről, a klubhűségről, az élsportolók életcéljainak változásairól, a női versenyzők helyzetéről, a pénz szerepéről, a dicsőség mulandóságáról, az egészség károsodások és a dopping terjedéséről, a sportszerűség és a humanista elvek betartásának akadályairól, az élsport jövőjéről.
A könyv szerzője a Testnevelési Főiskola docense, tornászból, majd testnevelő tanárból vált nemzetközileg elismert sportszociológussá.