Ez a kiadvány illeszkedik a TINTA Könyvkiadó munkafüzeteinek sorába azzal a szándékkal, hogy megkönnyítse a középiskolások számára az érettségire való felkészülést, a magyartanároknak az érettségi tételek összeállítását és a felsőfokú intézményekben tanuló magyar szakos hallgatók sikeres gyakorlati vizsgáit.
Olyan feladatok szerepelnek a munkafüzetben, amelyekkel megkönnyíthető a stilisztikai fogalmak megismerése, felismerése, és ebből következően az érettségin hozzásegítenek a műelemzés megírásához is.
Gyakran azt látjuk a gondosan válogatott feladatok példáiban is, hogy nemcsak egy stíluselem van bennük, hanem ugyanabban a mondatban kettő, három is lehet. Ezért azokban az esetekben, amikor egy-egy konkrét fogalomra kérdezünk rá, vastagon kiemeltük az elemzendő részt.
A nyelvtudománynak ez az a területe, amely a legkevésbé egzakt, nem véletlenül ezen a ponton kapcsolódik a nyelv a művészethez, az érzelmekhez (meghatottság, nevetés, gúnyolódás, ünnepélyesség, szörnyülködés stb.). Ennek ellenére itt is alkalmazhatunk precíz, akár matematikai, statisztikai módszereket, hiszen ha valamely nyelvi elemből több van az átlagosnál, vagy valami eltér a megszokottól, rögtön szemünkbe ütközik, és kiváltja a költő/író által szándékolt hatást. Bár a kisebb nyelvi egységek is lehetnek érdekesek, de a stílus igazán a szöveg szintjén érzékelhető.
A munkafüzet a következő területekről tartalmaz feladatokat:
- A stilisztika alapfogalmai
- Stílusrétegek, stílusárnyalatok, stílusszintek
- Korstílusok, stílusirányzatok
- Stíluseszközök: költői képek, szóképek, alakzatok
- Metaforák, megszemélyesítések, hasonlatok
- Hangutánzás és hangfestés
A munkafüzet tartalmazza a feladatok megoldásait is.
A szerzőnek a TINTA Könyvkiadónál megjelent további munkafüzetei: Szövegtani munkafüzet, Mondatelemzési feladatok 1., Mondatelemzési feladatok 2.
A kiadvány lektora Kemény Gábor, a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának professzor emeritusa, az MTA doktora, a hazai stilisztika elismert kutatója.