A kutya több ezer évvel ezelőtt az ember szolgálatába szegődött, vállalva azt, hogy aláveti magát az ember akaratának. Az ember pedig egyre többet kívánt kutyájától: eleinte személyi védelmét, javainak megóvását, majd az ún. szolgálati kutyákra őrző-védő, nyomozó, vakvezető feladatot bízott. Ezek a "hivatásos" kutyák igazán bonyolult és sokrétű munkát végeznek, de még a kedvtelésből tartott kutyától is elvárunk sok olyan cselekedetet, amely alaptermészetével ellenkezik. A kutyákat ezekre az egyszerűbb és bonyolult feladatokra rendszeres, tudományosan megalapozott munkával kell megtanítani.
A könyv szerzői arra a feladatra vállalkoztak, hogy a kezdő és már gyakorlott kutyakiképzőket megismertessék a kiképzés idegélettani alapjaival, tárgyi és személyi feltételeivel, majd az egyszerű gyakorlatok elsajátíttatásának bemutatása után a kiképzés "magasiskolájával" is. Az egyes gyakorlatok megtanítására több módszert ajánlanak, és felhívják a kiképzői munka során előforduló hibákra is a figyelmet.
A könyv a hivatásos kiképzők kézikönyve, de a kutyatartónak is, aki elvárja kutyájától a fegyelmezett, kulturált magatartást - tehát minden kutyatartó -, nélkülözhetetlen könyve.