A horgászat népszerűsége folyamatosan növekszik, ami együtt jár a zöldturizmus fejlődésével és a vízügyi politika fellendítésével. A horgászat nem csupán a szemlélődés egyszerű öröme, amely abból áll, hogy az ember egyedül találja magát a reggeli ébredés után egy halastó partján.
Az anyagok fejlődése kapcsán már a modern technika minden új eredményét kihasználó tudományról beszélhetünk. Ugyanakkor remek sport is, amikor a legveszélyesebb kanyonokkal találkozhatunk horgászás közben. Főként mégis azt az új öntudatra ébredést említhetjük meg, amely napjainkban a horgászat átértékelésére vezet bennünket, kihasználva mindenekelőtt a vízi ökoszisztéma és a halpopulációk - lásd a helyreállítást - védelmét.
Ebben a kötetben a horgászvilág négy neves cikkírója vállalkozott arra, hogy választ adjon a horgászok új elvárásaira. A módszereket és felszereléseket rendkívül nagy pontossággal írják le, és a magyarázó vázlatokkal gazdagon illusztrált szövegek minden újdonságot figyelembe vesznek. A szerzők ugyanakkor megkondítják a vészcsengőt is, amikor megemlítik azokat a problémákat, amelyek fenyegetést jelentenek vízi ökoszisztémánkra, különös tekintettel a lazacra. Mindenesetre nem feledkeznek meg azoknak az önkénteseknek a csodálatra méltó munkájáról sem, akiket egyetlen cél vezérel: átadni a jövőbeli generációknak egy olyan tőkét, amelynek kizárólag mi magunk vagyunk a biztosítékai.
A horgászat gyakorlati kézikönyve különleges helyet foglal el a Magyarországon eddig megjelent horgászati szakkönyvek sorában. 350 színes kép és közel 500 ábra segítségével mutatja be a francia és más európai horgászkultúrák technikáit, tradícióit - mindezt enciklopédikus pontossággal. Nyugat-Európa legjobb elméleti és gyakorlati szakembereinek segítségével olyan különleges tengeri és édesvízi halakat- és a kifogásukhoz szükséges eljárásokat - ismerhetünk meg, amelyekről a korábbiakban igen ritkán hallhattunk. A kiadvány azoknak - az európai uniós csatlakozás előnyeit kiaknázva - a magyar horgászoknak is nagyon komoly segítségül szolgálhat, akik a francia, brit és más nemzetek folyóin, tengerein szeretnék kifogni életük nagy zsákmányait, mint például egy lazacot, szaiblingot, különleges tintahalakat, vagy éppen egy méretes cápát... Emellett - igazi kuriózumként - megismerhetjük a Kanada és Alaszka vizeiben honos, sokszor furcsa és különös halakat is.