Ez egy rendhagyó kézikönyv. Kézikönyv, mely tematikus rendszerben kínálja az ismereteket a legegyszerűbb házi praktikáktól a tudományos háttérig. Tájékozódhat belőle bárki, aki a miértekre, hogyanokra is kíváncsi. Mindennapjaink ezernyi kisebb-nagyobb döntéséhez nyújt segítséget. Olyan tanácsokat ad, amitől élhetőbbé válhatnak hétköznapjaink, amitől békésebb, kiegyensúlyozottabb lehet az életünk.
Olvashatunk, nézhetünk nap mint nap aggódva híreket az élőhelyek veszélyeztetéséről, ökológiai károkról a világ bármely pontján, de mindez ellen legtöbbet saját életterünk megváltoztatásával tehetünk. És nem is keveset. Mert nem túl nagy fáradság egy kertes házban komposztálni, drága vegyszerek helyett természetes anyagokat használni a háztartásban. Kicsivel többet tehetünk, ha utánajárunk annak, vajon miért nincs rendes szelektív gyűjtés lakóhelyünkön. Esetleg még többet, ha erdőben járva hulladékhalomra, terepmotorosokra bukkanunk, és jelezzük a hatóságnak, nyomon követjük, mit is tett az ügyben.
Ez a könyv jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy döntéseinkkel és felelős életvitelünkkel tekintettel legyünk természet és ember egymásrautaltságára, ami elemi érdekünk.
Foltányi Zsuzsa
Hogyan használjuk a könyvet?
Életünk két területét állítja középpontba könyvünk: házon belüli és házon kívüli mindennapi életvitelünket. Számos javaslat, ötlet, tény és tanács, rövid ismertető segíti fejezetről fejezetre eldönteni, hogy mit tehetünk nap mint nap egészségünk és környezetünk védelmében – éljünk bár városban, falun vagy tanyán. Mindezt úgy, hogy javíthatjuk életünk minőségét, kiadásainkat viszont csökkenthetjük.
Kézikönyvről lévén szó, arra törekedtünk, hogy címszavakkal (mint például ökoház, molylepke, adalékanyagok, mosódió, radon) tagolva, röviden, lényegre törően foglaljuk össze a tényeket, és a könnyebb tájékozódás, keresés érdekében javaslatainkat, ötleteinket pontokba szedjük. Arra törekedtünk, hogy a könyv jól használhatósága gyakori forgatására ösztönözzön: legyen mindig kéznél, akár egy jó szakácskönyv.
Könyvünk választási lehetőséget kínál mindennapi döntéseinkhez: segít tájékozódni, ha az egyre emelkedő energiaárak miatt szeretnénk hatékonyabbá tenni fűtésünket, vagy ha reggelente egyre gyakrabban viszkető szemmel ébredünk, esetleg ha gyermekünk lett allergiás valamelyik élelmiszer-adalékra, vagy ha melegedő bolygónkon felelősen szeretnénk dönteni egy fokhagyma megvásárlásától kezdve lakóhelyünk megválasztásán át az ökonyaralásig.
A jó döntés alapja a tájékozottság. A tények viszont – különösen így, egy könyvbe sűrítve – időnként rémisztőnek tűnnek. Könyvünk célja azonban egyáltalán nem a sokkolás. Épp ellenkezőleg: célunk a felkészítés az alkalmazkodásra, a probléma megoldására. Ahogy egy meteorológus mondta: ne attól rettegjünk, hogy bőrrákot kapunk a káros UV-sugárzástól, mert lehet, hogy a rettegés okozta stressztől előbb megbetegszünk. A meteorológiai narancs riasztás szerepe is az, hogy tájékozódjunk, találjuk meg a legjobb védelmet, és élvezzük az életet melegedő bolygónkon.
A változó világhoz való alkalmazkodás nem megy egy csapásra. Ugyanakkor könnyebb, ha tudjuk, milyen sok lehetőségünk van tenni mindezért szűkebb és tágabb környezetünkben egyaránt.
A könyv első részében házon belül maradunk, és az első fejezetben számba vesszük az otthonteremtés szempontjait pénztárcánkra, egészségünkre és a környezetre figyelve. Az otthonteremtés része a hatékony energia- és vízellátás megtervezése: kézikönyvünk második fejezete tárgyalja ezt részletesen. Ha már elkészült a lehető legkisebb költséggel fenntartható, környezetkímélő és egészséges otthonunk, rátérhetünk a mindennapokra: a konyhaasztalra kerülő élelmiszereinkre, a bevásárlásra, a befőzésre, a konyhakertre a harmadik fejezetben. Házon belüli életünk részeként végezetül a házimunka elkerülhetetlen velejáróját, a vegyszerhasználatot csökkentő mosást, takarítást, testápolást és sok minden mást veszünk sorra, számba véve a pénzt megtakarító, egészségesebb életvitelt lehetővé tevő ötleteket.
A könyv második részének témája házon kívüli életünk. Először településünk jó irányításával, fejlesztésével, ebben a mi szerepünkkel foglalkozunk, majd mindennapjaink kikerülhetetlen időtöltése, a közlekedés hátrányai és lehetőségei következnek, és végül szabadidőnk eltöltésének feltérképezésével zárjuk a könyv házon kívüli életünk választásait számba vevő második részét.
Kézikönyvünkben a sokoldalú tájékozódást környezeti Tudástár, Címtár, Címketár és Tárgymutató szolgálja. A könnyebb keresés érdekében az egyes fejezetekben dőlt betű és kis piktogramok jelzik azokat az alapismereteket, fogalmakat, amelyekről bővebben tájékozódhatunk a Tudástárban. Ugyanígy jelezzük, ha az adott témában Címtárunk ajánl néhány hasznos címet vagy terméket.
Egy könyv nyilván nem nyújthat naprakész tájékoztatást, ezért a szóba kerülő témák a Föld Napja Alapítvány honlapján 2011 májusától frissítve folytatódnak, ezt a könyvben honlap piktogram jelzi. Honlapunkról a linkek a könyvünkben szereplő ismeretek forrásaihoz, bővebb háttéranyagokhoz is elvezetnek. Örömmel vesszük azt is, ha honlapunk fórum rovatában megírják észrevételeiket.
Nem a Föld sérülékeny, hanem mi. Tevékenységünkkel nem pusztíthatjuk el a természetet. De magunkat annál inkább. (James Lovelock)
***
Könyvünk nem tudományos szakirodalom, hanem a nagyközönségnek szóló ismeretterjesztő kézikönyv. A könyvben szereplő adatok nem a kiadó mérésein, kutatásain, kísérletein alapulnak, azok forrása a felhasznált irodalomban nyomon követhető.
Tartalom
Otthon 7
Város, vidék 8
Házon belül 10
Környezetkímélő építkezés 14
Építkezés, felújítás 20
Környezetbarát élettér 36
Energia és víz 43
Energetikai korszerűsítés 46
Fűtés 52
Fűtés és áramtermelés megújulókkal 59
Áramfogyasztás 64
Hideg és meleg víz 74
Magyarország vizei 76
Melegvíz-előállítás 81
Élelem 87
Tápérték 88
Vegyszermentesen 92
Él elemválaszték 93
Vásárlás 115
Élelmiszerek minősége 118
Élelmiszer-adalékanyagok 122
Étkezés otthon 126
Étkezés házon kívül 132
Élelmiszer-önrendelkezés 134
E-számok 139
Vegyszer 179
Veszélyes háztartás 180
Szintetikus mosószerek 182
Környezetkímélő tisztítószerek 185
Környezetkímélő mosás 188
Takarítás 192
Rovarok, rágcsálók ellen 202
Testápolás 208
Gyerekholmik, ruhák 222
Tanszerek 224
Termékcímkék 226
Település 229
Döntéshozók 230
Civil kontroll 234
Településrendezés 235
Zöldterületek 241
Hulladékügyek 244
Adóval a környezetért 252
Közösségben élni 254
Közlekedés 263
Autókörkép 265
Közúti forgalom csillapítása 275
Közösségi közlekedés 280
Kerékpár 286
Légi közlekedés 296
Áruszállítás 298
Szabadidő 301
Hétköznapok, hétvégék 303
Színház, mozi, olvasás 308
Ünnepek 310
Dohányzás, drog, alkohol, függőség 315
Közös időtöltés 317
Kert, komposzt 319
Állati kapcsolatok 325
Mozgásban 327
Utazás vonattal, busszal 333
Ökoturista 336
Turizmus ökolábnyoma 338
Tudástár 341
Tárgymutató 375
Címtár 385
Címketár 395
Felhasznált irodalom 398
A gyors tájékozódást, keresést segíti a Tárgymutató többszáz címszava a 349. oldaltól.
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!