Előszó
„A bármit is gyűjtő ember színesebben éli meg napjait."
Mélyen Tisztelt Olvasó!
Tisztelt Kolléga!
Kedves Barátom!
Firmatársaim!
A bélyeggyűjtés a postai bélyegek és az azokhoz kapcsolódó tárgyak, mint például bélyeggel ellátott borítékok, levelezőlapok, emléklapok, alkalmi bélyegzések, stb. gyűjtését jelenti. Egyike a világ legnépszerűbb hobbijának, több felmérés szerint Földünkön legkevesebb 100 millió ember gyűjt bélyeget. Ezek közül egy gyűjtő - jelen sorok írója - tematikus bélyeggyűjteményének válogatott lapjait tartja most a kezében a tisztelt olvasó.
A bélyeggyűjtés népszerűsége valószínűleg két forrásból fakad. Az egyik forrás a bélyeg értéke; legendák keringenek egy-egy ritkaság áráról. A másik forrás, amely ennél sokkal lényegesebb és hatása is nagyobb, tömegesebb; az az esztétikai, ismeretterjesztői és rendszerezői érték, amelyet a bélyeg magában hordoz. Aki megszereti a bélyeget, előbb-utóbb nagy valószínűséggel megszereti a történelmet, a földrajzot, a művészeteket, a saját szakmáját. S mindezt úgy, hogy kellemesen tölti szabadidejét és közben értéket is alkot.
A tematikus bélyeggyűjtésnek (vagy motívumgyűjtésnek) azt a filatéliai ágat nevezik, amikor valaki csak egy témába tartozó bélyegeket gyűjt. A motívumgyűjtés majdnem egyidős a bélyeg kezdetével. Amikor a 19. század végén a posták emberek portréi, címerek és egyéb egyszínű bélyegek kiadása helyet inkább színes, tematikus bélyegek kiadásával kezdtek el foglalkozni, egyre jobban elterjedt a motívumgyűjtés is. A tematikus bélyeggyűjtés témáját a motívumgyűjtő választja ki, azonban a bélyegek változatossága miatt figyelnie kell arra, hogy lehetőleg teljes témakörben gyűjtsön bélyegeket (pl. kőolaj és földgáz), és osztályozza azokat alkategóriákra is (pl. ásvány- és kőzettan, őslénytan, geofizika, geodézia, fúrás, termelés, szállítás, feldolgozáspetrolkémia, felhasználás, államok-címerek, konferenciák, biztonságtechnika, környezetvédelem stb.).
Aki látott már szépen rendezett bélyeggyűjteményt - reméli a jelen gyűjtő, hogy annak ítéli meg ezt a gyűjteményt is a tisztelt olvasó -, nem azon csodálkozik el, hogy olyan sokan gyűjtenek bélyeget, hanem azon, miképpen igazodnak el a bélyeggyűjtők a rengeteg színes képecske között? Hogyan tájékozódnak a bélyegek világában? A „tudós" bélyeggyűjtő gyakorlott szeme a kezében tartott bélyegről sokat leolvas - elsősorban a mindig kéznél lévő nagyítója segítségével de nem mindent. Ő is rá van utalva az évről évre vastagodó katalógusokra, a témához kapcsolódó szakmai ismeretekre és azok fejlődésére, a történelemre, az embert körülvevő természeti világra, az emberi civilizáció fejlődésének és szellemi törekvéseinek ismeretére, népek és nemzetek életének megismerésére, a nagy technikai és művészeti alkotások ismeretére.
A könyvbeli mintegy 1500 bélyeg szépségével, tartalmi változatosságával nemcsak a bélyeggyűjtőkhöz beszél. Ez a gyűjtemény a bélyegeket „szaktudás" nélkül vizsgálók számára is - remélhetőleg - szórakoztató és tanulságos tapasztalatot ad.
Jó szerencsét!
id. Ősz Árpád
alias Ali