Kalinov, Sztarij Oszkol, illetve a Don folyó menti Uriv, Novo Uszpenka, Bolgyirevka és Kosztyenki orosz települések sokak számára Sopronban és környékén is ismerősen hangzottak egykoron. Vöröskeresztes gyászjelentésekben, bajtársi, illetve tábori lelkészi levelekben olvashattak róluk, s a 2. hadsereg e fenti térségből származó frontkatonáit ismerhették meg súlyos veszteségekkel járó harccselekményeik során.
A „hűség városából" a keleti hadszíntérre elvonult gyalogos, tüzér- és huszáralakulatok katonáinak állítottunk emléket e kötetben. Példás helytállásukat, megannyi gyötrelmüket, szenvedésüket igyekeztünk rekonstruálni a második világháború tragikus eseményei után több mint félévszázad elteltével.
A kötet sajátos összeállítású, hiszen a tárgyalt események kronologikus sorrendjét követve, valamennyi fejezetét egy hadtörténeti feldolgozás, illetve a fennmaradt korabeli hadiokmányok, harctéri naplók és visszaemlékezések részletei alkotják. Úgy gondoltuk, csakis a történések sokszempontú, többoldalú bemutatásától válhat igazán hitelessé és valóssá a magyar hadtörténelem e sokat idézett időszaka. Kiadványunkat az oroszországi sztyeppéken, végtelen hómezőkön hősi halált halt, eltűnt és hadifogságba esett, egykori Sopron vármegyei születésű honvédek és munkaszolgálatosok szomorú adattára zárja, mely egyben örök mementóul szolgálhat a háborúkat elkerülni kívánó utókor számára.