J. R. R. Tolkien professzor az egyik legnagyobb hatású XX. századi angol író, a minőségi fikciós irodalom elméletének és gyakorlatának megújítója, és egyben az óangol és középangol irodalom egyik kiemelkedő tudományos kutatója. Művei, melyek közül kettő is a világ legolvasottabb regényei közé tartozik (A Gyűrűk Ura és A hobbit az örök bestseller lista élén található, Dickens Két város című regénye és Saint-Exupéry A kis herceg című munkája mellett), az angol kultúra és egyben a könyvek, az irodalom és az olvasás népszerűsítésének máig legjelentősebb eszközeinek számítanak.
Írásainak nemcsak népszerűsége, hanem minősége és mélysége okán mára az Egyesült Királyságban és az Amerikai Egyesült Államokban az egyetemi irodalmi kutatói tevékenység egyik kiemelt területe lett a „Tolkien Studies”, amely az író fő művei mellett a rendkívül összetett, keresztény gyökerű mitológiai rendszerének, illetve irodalomelméleti és esztétikai/etikai tanulmányainak elemzésére is kiterjed. E speciális angol irodalmi szakterület Magyarországon is kezdett gyökeret verni, és 2002–2004 között három alkalommal is szerveződött tudományos konferencia ebben a tárgykörben. (A Magyar Tolkien Társaság, illetve a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetemek közreműködésével).
Több éves szünet után, a Magyar Tolkien Társaság alapításának 10 éves év-fordulójához kapcsolódó rendezvénysorozat részeként, a Károli Gáspár Refor-mátus Egyetem Anglisztika Intézetével együttműködve „J. R. R. Tolkien: Fantázia és erkölcs” címmel ismét tudományos konferenciát szerveztünk a szerző műveiről 2012. június 14. és 16. között Budapesten. A negyedik magyarországi Tolkien-konferencia fő témája a Tolkien-életmű irodalmi és kulturális hatásainak vizsgálata volt, különös tekintettel tolkieni részszövegek, illetve a teljes mitológiai rendszer etikai és értékrendszerbeli dimenzióira, akár filozófiai/teológiai, akár irodalomelméleti vonatkozásban, akár az értelmezési keretek tekintetében. A konferencia szűkebb témája („Fantázia és erkölcs”) a tolkieni életmű különleges etikai tartalmának, mitologikus, vallási és filozófiai mélységeinek kiemelését célozta, amely sokak szerint a művek valódi értéke, és népszerűségük igazi forrása.
A korábbi konferenciákkal és a jubileumi konferenciával egyaránt az volt a célunk, hogy minél tágabb oktatói-kutatói rétegnek teremtsünk fórumot, továbbmozdítva ezzel a Magyarországon is egyre gazdagabb Tolkien-recepciót.
Ebben a kötetben, melyet a Magyar Tolkien Társaság ad ki a Károli Gáspár Református Egyetem támogatásával, elsősorban a jubileumi konferencia, kisebb mértékben pedig a korábbi három konferencia legjobb előadásai jelennek meg tanulmány formájában. A könyv kiemelten fontos a Tolkien-kutatás magyarországi történetében, hiszen ez az első alkalom, hogy magyar szerzők magyar nyelven publikálhatják Tolkien-tematikájú eredményeiket: ez lesz az első „magyar” tolkieni forrásanyag.