Ahogy a Bélügyek fiatal szerzőjét elbűvölte az emésztőrendszerünk működése, úgy lett Johannes Hinrich von Borstel a szívünk és érrendszerünk elkötelezett rajongója. Akárcsak Enders, Borstel is számos nagy sikerű előadást tartott a Science Slam rendezvényein. Jelenleg disszertációját írja molekuláris kardiológiából és mentőorvosként dolgozik.
„Az artériák, vénák és hajszálerek hossza testünkben mintegy 150 ezer kilométer.”
Elképesztő, nem? Az erek testünk autópályái, a rajtuk átáramló vér mozgását főként a szívünk biztosítja. Nagyon fontos tehát vigyázni a „motorunkra”, hangsúlyozza könyvében a fiatal német orvos, aki többek közt elmagyarázza, hogyan épül fel a szív, miképpen működik, mi a vérnyomás, mi az infarktus, hogyan edzhetjük a szívünket, milyen hatással van rá a mozgás, a táplálkozás, az alkohol, a dohányzás és a szex. A világos és közérthető magyarázatokat a kedves rajzokon kívül a szerző izgalmas és tanulságos mentőorvosi esetei teszik még életszerűbbé.
„Az egészséges emberi szív nagyjából akkora, mint egy ököl. Súlya a test nagyságától és az edzettségi állapottól függően felnőtteknél 250–350 gramm, és jórészt szívizomsejtek alkotják.
A szívünk – néha gyorsabban, néha lassabban, néha ki-kihagyva egy-egy ütemet – naponta átlagosan százezer alkalommal ver. Minden összehúzódásnál nagyjából 85 milliliter vért mozgat meg, vagyis egy nap alatt körülbelül 8500 litert. Tartályautóra lenne szükségünk, ha ilyen mennyiségű folyadékot szeretnénk vidékre szállítani. Megdöbbentő teljesítmény!”