„Sokan és sokszor kérdezik, miért tesszük, amit teszünk, s van-e értelme annyi anyagi eszközt ráfordítani egy ilyen vállalkozásra, sőt nemegyszer az életünket is kockára tenni vadállatokért. Csakhogy nem csupán a ritka vadállatok megszerzéséről van szó. Sokkal többről.” Így vall a maga hivatásáról Josef Vágner, a Dvur Králové-i állatkert igazgatója, az afrikai csehszlovák szafári életre hívója és vezetője könyvünk előszavában.
A könyvben foglalt elbeszéléssorozat az afrikai élővad-befogással kapcsolatos élmények, feljegyzések, tapasztalatok gazdag anyagából állt össze a szakember – Josef Vágner – és a publicista – Nad'a Schneiderová – közös munkája eredményeként. Elvezeti az olvasót az afrikai bozótosok és dzsungelek világába, s megismerteti a vadfogás nehéz, veszedelmes munkájával, a tábori élet örömeivel, gondjaival. Ugyanakkor sok mindent megtudunk belőle a bennszülöttek világáról, gondolkodásmódjáról, életfelfogásáról is, és megismerkedünk a tágas afrikai szavannák lenyűgöző szépségű állataival – zsiráfoknak és antilopoknak , ugyanúgy a bozótosok rettegett lakóinak – oroszlánoknak, orrszarvúknak és elefántoknak sokszor meglepő életmódjával és szokásaival. Érdeklődéssel olvassuk a bennszülött törzsek életéről, civilizálódásának nehézségeiről írt beszámolókat, feltárulnak előttünk a dzsungel izgalmas titkai – a méregkészítés szertartása, az afrikai gyógynövények csodálatos hatása. Egyúttal azonban képet kapunk a modern Afrikáról, erről a hihetetlenül életerős, óriási iramban fejlődő világrészről is.
A különböző témákat feldolgozó történeteket szerves egységgé fűzi a tudósnak munkája iránti szeretete s az a nemes törekvése, hogy megmentsük a kihalás veszélyétől fenyegetett állatfajokat, amelyeket az ember főként az utóbbi évtizedek során kíméletlenül pusztít azzal is, hogy durván megváltoztatja a természetet, s megbolygatja az állatok természetes életkörülményeit.
Végezetül néhány megmosolyogtató szemelvényt olvashatunk a tiszteletre méltó tudós Gesner természetrajzkönyvéből. Az egzotikus állatok bűbájos leírásaival találkozunk itt, már ahogyan a XVI. század embere elképzelte ezeket az állatokat, az akkori szemlélet minden naivitásával és tévedésével fűszerezve.
A Gesner-szövegek mintegy ellenpárja az a rövid áttekintés, amely Afrika mai állatvilágát ismerteti, s egyrészt megállapítja, hogy a helyzet egy cseppet sem örvendetes, másrészt nyomatékosan felszólítja „a jóakaratú embereket”, az egész civilizált világot: tegyünk meg mindent, hogy épségben fenn lehessen tartani a jövő nemzedékek számára bolygónk természeti kincseit és szépségeit.
A könyvet több mint száz eredeti színes fénykép egészíti ki.