Jurán Vidor (1879-1963) felvidéki vadászírót és lapszerkesztőt a régi vadászirodalomban jártas olvasók bizonyára jól ismerik. Sajnos annak idején csupán két kötete jelent meg, azok is életének utolsó évtizedében. Halála után több mint harminc évet kellett várni arra, hogy műveit újra olvashassuk.
Jurán Vidor az első és második világháború között megjelenő felvidéki Vadászlap szerkesztője volt. Tanárként dolgozott a Szepességben, de foglalkozott vadvédelemmel és vadőrként is munkálkodott.
Több száz írása található régi újságokban. Nagy részükhöz ma már csak nehezen juthatunk hozzá. Ezekből válogatott most a kiadó olyan írásokat, amelyeket könyvben még nem olvashattunk.
Dénes György méltóképpen jellemzi az író vadászathoz kötődő munkásságát:
"Jurán Vidor aprólékos megfigyelő, s talán ez a titka mesteri hangulatkeltésének. Történeteiben megelevenedik a számunkra ismeretlen világ, benne élünk, lélegzünk, részesei leszünk a vadak örömének s tragédiájának. Az íróval hallgatjuk a fajdkakasok dürgését a felderengő hajnalban, vele járjuk a vadászparadicsomot, vele kergetjük a fehér őzbakot."