Dél-Amerika titkokat rejtő, kincsekkel kecsegtető, ismeretlen vadonjai évszázadokon át mágnesként vonzották a kincskeresőket, kalandorokat és a legkülönfélébb tudományágak képviselőit. Valamennyien régi mítoszok vagy hitelesnek tűnő beszámolók nyomán indultak útnak, legfőképpen azért, hogy megtalálják az Amazónia erdőrengetegében megbúvó ősi civilizációt, az indiánok legendáiba foglalt Elveszett Várost.
Ennek a letűnt kultúrának a maradványait kutatja az 1940-es években két, Brazíliába emigrált magyar fiatalember: Káldy Péter képzett orvos és régész, inkább szobatudós és a sors kegyeltje, Gábor Béla ellenben igazi kalandor, vakmerő dzsungeljáró és kincsvadász, aki élete folyamán számos megpróbáltatást túlélt. Barátságuk alapja nem csupán a közös származás, hanem főként a felfedezés vágya, amely az ismeretlen felé hajtja őket. Lélegzetelállító és drámai kalandokon mennek keresztül a számtalan veszélyt rejtő "zöld pokolban", miközben egyre közelebb jutnak a titokzatos romvároshoz, amely az ősi Dél-Amerika, de talán az egész történelem előtti világ legnagyobb rejtélyére adhat választ.
Aligha kétséges, hogy A térkép szerint ismeretlen minden idők egyik legjobb és legizgalmasabb régészeti kalandregénye. Íróját, a fiatalon elhunyt Karczag Györgyöt (1941-1978) az utóbbi években kezdik felfedezni az újabb olvasógenerációk. Rövid élete során Karczag olyan alapműveket alkotott, mint a Zúgó nyilak (1970), a Trónon harmadik (1974) és az Idegen páncélban (1977), melyek a történelmi regény műfajának igazi klasszikusai, és mintául szolgálnak korunk regényíróinak.
Ezt a művét megírását követően a kiadó részben ideológiai okokból elutasította, ezért csak évtizedekkel később jelenhetett meg. A méltatlan sorsú regény most ismét elérhetővé válik a nagyközönség számára, megragadó stílusával, fordulatos történetszövésével emlékezetes olvasmányélményt kínálva minden korosztálynak.