"Hiánypótló" kötetet kap most kezébe az olvasó. Európa csaknem valamennyi, s a világ számos országáról megjelent már kötet a Panoráma nagyútikönyveinek sorozatában; de ha a listát alaposabban megnézzük, kiderül, hogy földrészünkön van néhány olyan - formailag szuverén, független - állam, amelyről legfeljebb csak említést tesznek a többi útikönyvekben. Ezek földrészünk sajátos "miniállamai", egymástól szinte mindenben különböző kis államalakulatok, amelyek valahogy a középkorból felejtődtek itt Európában.
Andorra, Liechtenstein, Monaco, San Marino, s mindenekelőtt a Vatikán olyan útvonalakon fekszenek, ahová gyakran jutnak el a magyar turisták is, eddig azonban nem mutattuk be ezeket részletesebben.
A miniállamok mindegyike más. A Vatikán, azon túl, hogy nemcsak szuverén államocska, hanem a katolikus egyház központja is, szinte egyetlen összefüggő, minden mással összehasonlíthatatlan múzeumegyüttes. Monaco maga a csillogás, Andorra viszont mindmáig megőrízte sajátos zártságát, csak most lép ki igazán a modern világba. Liechtensteinről a legtöbben csak annyit tudnak, hogy Ausztria és Svájc között terül el, San Marinóba pedig, amely valóságos kis sziget Itáliában, jórészt csak kíváncsiságból látogat el a Rimini környékén nyaraló vendég.
Könyvünk ezeket a miniállamokat mutatja be, arra törekedve, hogy kedvet csináljon a látogatásra, vagy akár a hosszabb tartózkodásra is. Végigjárjuk a Vatikán múzeumait és Andorra hegyi útjait, megállunk a monte-carlói kaszinók asztala mellett, felmászunk San Marino "tollaira", a sok száz éves várbástyákra, s elidőzünk a liechtensteini síterepeken.
Azokat az európai miniállamokat ismerhetjük meg a könyvből, amelyek nem tagjai az Egyesült Nemzetek Szervezetének, de független államok. Érdemes megismerkedni történelmükkel, látványosságaikkal.