Klaus Rainer Röhl alapállása szerint a szelíd anyagjogú társadalmat a letelepedett életmódra való áttérés idején fölváltott a férfiak zsarnokuralma, a patriachátus. Ez idáig közhely, de az már semmiképp, hogy a világ számos pontján az asszonyok nem hódoltak be férjeiknek, hanem fegyvert ragadva legyilkolták őket, nemük fenntartása érdekében pedig idillikus szabad szerelembe vegyültek szomszédaikkal. A fiúcsecsemőket - ha nem ölték meg őket - kancatejjel táplálták, majd szolgáikká tették. A lányok keblét viszont barbár módon leégették, hogy ne zavarja őket a nyilazásban.
A szerző a világ számos pontján vél fölfedezni amazontársadalmakat, a szkűtha pusztáktól Dél-Amerikáig, a Kaukásuz ormai között, az ősi Germániában. Színes kultúrtörténeti adalékai legalábbis megfontolásra érdemesek, és közben szinte észrevétlenül megismerkedünk egy bázeli tudós, Bachofen munkásságával, aki olyan nagy hatást gyakorolt Friedrich Engelsnek az őstársadalmakról írott művére.
"Az amazonok lázadása" érdekes kultúrtörténeti ismereteket nyújt, s egy bizonyos: e szép gyilkosok históriája lenyűgözően érdekes