Lengyel Györgyi könyveit jól ismerik a népművészet barátai, mintáit szívesen készítik a kézimunkázó nők. A népművészeti hagyomány csak akkor élhet tovább - vallja a szerző -, ha nem zárjuk múzeumi vitrinekbe és raktárakba, hanem mai életünknek is szerves részévé válik, s örökké megújulva, környezetünk megszépítője lesz. Könyvei nemcsak válogatott minták gyűjteményei, és nem szorítkoznak kizárólag a különféle technikák átadására. Szerzőjük a kézimunkázást művészeti jellegű, alkotó tevékenységnek tekinti, amelynek célja az otthon, a környezet korszerű, igényes megszépítése. Környezet-esztétikai elgondolásai művelődéstörténeti alapon bontakoznak ki.
A hagyomány mai és jövőbeni továbbélése elképzelhetetlen az új anyagok és technikák felhasználása nélkül. A szerző új könyvében úgy válogatta össze a mintákat, hogy ugyanazok a díszítmények minél többféle módon legyenek kivitelezhetők. Megmutatja, hogy a különféle új anyagok és technikák miképpen alkalmazhatók - az anyagszerűség és a technika követelményeinek biztos ismeretében - a hagyományos népi díszítmények kivitelezésében stílustörés és torzítás nélkül.
A könyv gazdag és változatos mintagyűjteményt nyújt a keresztszemes, a szálszámolásos kézimunkák, a bőr-, filc- és egyéb rátétek, a batikolás, a textilfestés, a bújtatások, a beszövések, a különböző láncöltések, hurkolások, subatechnikák, a zsinórozás, a díszöltések, a tű nélküli horgolás és kötés, a csomózások, a rojtkötések és egyéb technikák köréből. Egyúttal számos gyakorlati tanácsot ad az egyes minták felhasználási módjára.