Amennyiben helyes választ akarunk kapni arra a kérdésre, milyenek lesznek egy elkövetkezendő háború jellemző vonásai, a marxizmus-leninizmus háborúról szóló tanításaiból kell kiindulunk. Engels műveiben kihangsúlyozta, hogy a hadseregek adott szervezése és harctevékenységük megvívásának módjai anyagi, azaz gazdasági feltételektől, az emberanyagtól és a fegyverzettől függnek. Amikor Lenin az imperializmus korszakának háborúit jellemezte, megállapította, hogy „egy adott ország hadseregének szervezése és gazdasági, valamint kulturális berendezkedése között még sohasem volt ilyen szoros kapcsolat, mint napjainkban". Hruscsov elvtárs beszámolója a Legfelsőbb Tanács 1960. januárjában megtartott IV. ülésszakán világos bizonyítéka annak, hogy a marxizmus-leninizmus e meghatározásai korszerű körülmények között sem vesztették el érvényüket.
A megismerés dialektikus útja lehetővé teszi számunkra, hogy helyes tudományos következtetéseket vonjunk le olyan bonyolult problémákkal kapcsolatban is, mint a jelenkori háború törvényszerűségei.
A legkorszerűbb haditechnikai eszközök - különösen a rakéta és magfegyverek - olyan sajátosságokkal rendelkeznek, amelyekkel mind ez ideig egyetlen háborúban sem találkozhattunk. A hatalmas romboló erő, az óriási távolságok rövid idő alatt való áthidalásának lehetősége, valamint a célbajuttatás pontossága a korszerű haditechnikai eszközök legfontosabb jellemző vonásai