A tankönyv legfontosabb jellemzői:
- A kiadvány megfelel az 51/2012. (XII. 21.) EMMI-rendelet 2. sz. melléklet, Magyar nyelv és irodalom kerettanterv az általános iskola 5–8. évfolyama számára 2.2.01.1. „A” és 2.2.01.2. „B” változata előírásainak.
- A tankönyv fejezetei:
I. ISMÉTLÉS: MIT TANULTÁL A SZÓFAJOKRÓL?
II. A SZÓSZERKEZETEK
III. MONDATOK, MONDATRÉSZEK: AZ ÁLLÍTMÁNY, AZ ALANY ÉS A TÁRGY
IV. MONDATOK, MONDATRÉSZEK: A HATÁROZÓK ÉS A JELZŐK
V. A KOMMUNIKÁCIÓ ÉS A TÖMEGKOMMUNIKÁCIÓ
- A végleges tankönyv a kipróbáló tanárokkal (közvetve a diákokkal), valamint a szakértőkkel történő közös munka eredményeképpen jött létre.
- Szövegezése közvetlen stílusú, az életből vett példákkal, feladatokkal közel viszi a tanulókhoz anyanyelvünk szabályait, szépségeit. Ezt erősítik a könyv gyerekbarát vizuális elemei is, melyek tudatosan irányítják a befogadást, a rendszerezést.
- A grammatikai ismeretek mellett nagy hangsúlyt kapnak a kommunikációs témakörök, valamint a mai kor diákjainak mindennapjaiban egyre fontosabb digitális kompetenciák fejlesztése.
- Az felső tagozatba lépő diákok új kihívásokkal találkoznak, ezért a tankönyv elején kiemelt szerepet kap az önálló, hatékony tanulás módszereinek ismertetése. Ez nem csupán a nyelvtan tanulásában lehet hasznos segítség.
- A fejezeteken belüli leckék ugyanolyan felépítésűek:
- Az ismereteket nyújtó szövegrészek előtt bevezető kérdések vannak, melyek segítségével a tanulók ráhangolódhatnak az órára és feleleveníthetik azon ismereteiket, melyekre a lecke feldolgozásánál szükségük lesz.
- Az ismeretanyag megértését és az önálló tanulást grafikai rendezők, ábrák, fotók segítik, ezek fejlesztik a szövegértés képességét is.
- A leckék szövege után feladatok találhatók, amelyeket a füzetben vagy szóban oldhatnak meg a tanulók. Ezek a feladatok különböző nehézségűek, és változatos munkaformát igényelnek; az eligazodást piktogramok segítik.
- Minden lecke végén van egy érdekes, játékos feladat, amelyet motiválásként, vagy szabadidős tevékenységként egyaránt alkalmazhat a tanár.
- Az egyes fejezetek végén rövid összefoglalókat helyeztünk el; valamint ellenőrző kérdéseket, amelyekkel az értékelés-önértékelés szerepét hangsúlyozzuk.
- A könyvhöz tartozó munkafüzet feladatainak segítségével a diákok elmélyíthetik tudásukat, alkalmazhatják, gyakorolhatják a frissen megszerzett ismereteket.
Az Okosportál folyamatosan bővülő digitális anyagaival, letölthető tanmeneteivel, érdekes feladataival támogatja a pedagógusok munkáját, a diákok tanulását, de a szülők számára is hasznos lehet.