A Pogány mítosz címen induló sorozatban különböző szempontból szeretnénk feldolgozni mindazt, ami a magyarok pogány vallására vonatkozik, egy olyan világszemléletre, amely a nagy világvallásokhoz hasonló igénnyel adott és adhat ma is útbaigazítást a világban feladatát, lehetőségeit kereső ember számára. Pogány, mert az ősi, kereszténység előtti időkben keresi a megtartó erőt - és mítosz, mert a megjelenő művek bár nem minden esetben feleltethetők meg a történettudomány racionális állításainak, de üzenetük mégis igaz, sőt talán még igazabb.
Szellemi-lelki forrásvidékünkön keresi a nyomokat ez a könyv, a sorozat első kötete is. A magyarok eredetét vagy-vagy alapon hirdető, egymással fenekedő tudományos vagy tudománytalan nézetekkel szemben a magyarok vallását vizsgálja, sőt a könyv alapállítása, hogy a magyarnak lenni szellemi állapotot, hovatartozást jelent. Aki Mireisz László könyvét előítéletektől mentesen, mindenféle tanultságokat levetve, a tanulságokért, tanításként olvassa, felismeri benne az igét, az igazat.
A magyar hagyomány Európa szívében megőrizte az ősi kelet legértékesebb elemeit. Ám nem csak külső forrásokból, hanem bensőnkből is emlékezhetünk az ismeretlen ősmúltra - valahogy úgy, ahogy legkiválóbb költőink tették, akiknek pogányos verseiből is válogatást közöl ez a kötet.