A "20. század legnagyobb ezoterikus regényei" közé sorolt könyv 1977-es első megjelenése óta 27 éve folyamatosan nyomtatásban van.
A bronzkori Nagy-Britanniában játszódó regény trilógia első kötet egy közösség életét mutatja be.
A adott kor társadalmának és vallásos kultúrájának alapjául a szigetország területén elszórtan található szent kőkörök szolgálnak. Egy nap azonban gyökeres változás következik be a közösség békés, megszokott életében, amikor idős papjuk utódaként a korrupt és ambiciózus Wardyke személyében új papmágus érkezik hozzájuk. A feketemágus szinte észrevétlenül terjeszti ki gonosz hatalmát az egyszerű, jóindulatú emberekre, töri meg akaratukat és irányítja őket kénye-kedve szerint nagyravágyó céljai elérésére.
Kegyetlen tervein csak a két testvér - a bátor, forrófejű Karne és pszichikus képességekkel megáldott húga, Kyra -, valamint barátnőjük, a földenergiákra érzékeny és a növény- és állatvilággal együtt lélegző Fern lát át. A haldokló idős pap, Maal tanításával mindhárman elindulnak önmaguk és a kozmosz megismerésének útján, a közösség megmentésének a terhe azonban különleges képességeinek éppen csak tudatára ébredő és létezésüket vonakodva elfogadó Kyrára hárul, akinek feladata végrehajtásához be kell lépnie az átlagemberek számára tiltott kőkörbe és a kör láthatatlan, misztikus erőivel segítségül hívnia a Föld különböző országaiban élő, a világ spirituális békéjét és rendjét őrző legmagasabban képzett papokat, a Nap Urait.
"A Kőkör" kalandokkal és legendákkal átszőtt igaz mese, bátorságról, áldozatvállalásról, szeretetről, összetartásról, a fizikai szemmel láthatatlan spirituális világ létezéséről, pszichikus képességekről, asztrálutazásról, az emberiség belső egységéről, az akarat hatalmáról és az univerzum csodájáról.