Mindenkivel előfordult már, hogy visszament ellenőrizni, valóban bezárta-e a lakást vagy a kocsi ajtaját. Sokunkat zavar, ha egy terítő vagy egy szőnyeg ferdén van leterítve, s hajlamosak vagyunk megigazítani.
Felbukkanhatnak számunkra ijesztő, agresszív vagy perverz gondolatok, melyeket sosem tennénk meg, s mégis szorongást kelthetnek bennünk. Ez természetesen még nem betegség, de ha ilyen és ehhez hasonló, ismétlődő gondolatok és cselekvések, "rituálék" napjaink jelentős részét lefoglalják, mindennapi tevékenységünket akadályozzák, akkor már betegségről van szó.
Ez a betegség 15-20 évvel ezelőtt az orvosi kezelés számára még alig volt befolyásolható. Azóta sokat fejlődött a pszichiátria. hatékony gyógyszerek és hatékony pszichoterápiás módszer áll rendelkezésére e betegség gyógyításában, melyről kiderült, hogy ötvenszer gyakoribb, mint ahogy gondolták korábban. A lakosság kb. két százaléka szenved benne.
Sokan nem fordulnak orvosoz, mert szégyellik a tüneteiket, még a családjuk előtt is próbálják titkolni. A családtagok sokszor rossz szokással vagy akaratgyengeséggel magyarázzák a betegséget. A magyar szakirodalomban ez a legelső könyv, mely korszerű összefoglalót ad a kényszerbetegségről. Áttekintést nyújt a tünettanról és a pathomechanizmusra vonatkozó elméletekről, kitér a gyerekkori sajátosságokra, valamint részletezi a gyógyszeres és a pszichoterápiás kezelés lehetőségeit.
A könyvet nem csak pszichiáterek, hanem pszichológusok, háziorvosok és mindazok, akik e téma iránt érdeklődnek nagy haszonnal forgathatják.