Ha a földünket nagyon magasról nézzük éjszaka, akkor látszanak a kivilágított városok, tenger és folyópartok, azaz ahol létezik az elektromos közvilágítás. Ehhez a váltóáram nélkülözhetetlen. Ez jelentős részben Nikola Tesla nevéhez fűződik, az elosztás és az energiatermelésben nélkülözhetetlen generátor tekintetében egyaránt. Az elektromos energia olcsó továbbítása messzire, jelentős mérföldkő az emberiség történetében. Ebben a kis kötetben Tesla sokféle írását olvashatjuk.
A mintegy negyven évet átölelő írások sok konkrétumot tartalmaznak. Az alumíniumgyártás váltóáram nélkül nem jöhetett volna létre. Alumínium nélkül nem létezett volna repülés, ami egy újabb jelentős lépés az életünkben. Tesla ezen a kérdésen is sokat töpreng, hogy ezek az (akkor) új gyártási módszerek hogyan alakítják majd át az életünket. Elektromos áram ugyanis nélkülözhetetlen a sok ritka fém és nemesacél gyártásához is.
Tesla ezt a „biliárd golyó” elméletet, technikai csodák láncolatát jól látta. Ezek a találmányok egymást segítik, egymásra épülnek, kapcsolódnak mint egy háló.
Amiben nagyot tévedett: az a naív optimizmusa. Azt sejtette, hogy amit a laborjában lát, az átmegy majd egy-egy találmányba, és onnan akadálytalanul a tömegtermelésbe. Ez nem következett be, ezért gondolják fantasztának sokan ma is.
Valóban, ha egy hőerőművet megnézünk száz éve, akkor az elveiben ugyanaz mint ma, csak ma sok apró finomítást látunk.
• Miért állt itt meg teljesen a fejlődés?
• Mit nem látott jól Tesla?
A pénzügyi világ működését, mely a technikai fejlődés fő kerékkötője. Hiába látta találmányaiban a lehetőséget, a pénzügyi világot nem érdekelte, nem tudta meggyőzni a nagy befektetőket a találmányok lehetőségéről. Az elektromos repülés, a távirányítás, a Tesla féle lapát nélküli turbina mind-mind elterjedhetett volna, ha elég pénzt kap a termékek kifejlesztésére.
Tesla éles szeme a kísérletek finomságainak kiértékelésében, és így a gépek építésében egyedülálló, páratlan mind a mai napig. Meglátásai, sejtései messze a kor kutatói fölé emelték, de legalább öt generációval járt előttük. Annak a kornak a szellemi börtönében, amiben élt, nem lehetett pontosan leírni a jelenségeket. Nem léteztek a megfelelő koncepciók, így a szavak se, ezért bélyegezték fantasztának.
Mi magyarok szintén magunkénak vallhatjuk Teslát egy picit, mert ismert módon a városligeti park porában vázolta fel barátjának, Szigetinek, a váltóáramú motornak és generátornak a rajzát, amit már az USA-ban valósított meg. Nem nálunk, és ez hatalmas veszteség számunkra, ahogy a horvátoknak és a szerbeknek is.
Tesla a jövőlátó, Tesla a varázsló, Tesla a termékeny feltaláló mind itt áll előttünk. Mi lett volna ha kap támogatást? Ha kortársai segítik? Ha a mai kutatók olvasnák régi írásait? Egy jobb világ kezdődhetne.
(Egely György) 2022