A japán tradíciókon alapuló harcművészetek, a kendo, a judo, az aikido és a karate-do világszerte növekvő népszerűségnek örvendenek. Bármelyikről legyen is szó, árad belőlük egyfajta sajátos szellemiség, érződik a kulturális, filozófiai, etikai háttér.
Akár művelője valamelyik harcművészetnek a Tisztelt Olvasó, akár csak többet szeretni megtudni erről az érdekes világról, helyesen döntött, amikor e könyvet a kezébe vette, mely a japán szellemiség mozgatórugóját, a busidót mutatja be. A szamurájok erkölcsi kódexe egyfajta íratlan törvénykönyv, amely megszabta az európai lovagokhoz sok tekintetben hasonló japán nemesek életvitelét és viselkedését.
Nitobe műve a műfaj klasszikusa. Magas szintű irodalmi stílusban, fejezetenként sorra bemutatja a szamurájok mentalitásának összetevőit. Az egyenesség, megbízhatóság, bátorság, önuralom olyan tulajdonságok, amelyeket minden kultúra nagyra értékel, s az író azt is megmutatja, hogy a szamurájoknál milyen nevelési módszerekkel érték el ezeket a célokat.
Ezek az erények nemcsak a régi korok csatamezőin segítették a harcost a helyes döntésekben, becsületük megőrzésében, hanem mostani, mindennapi konfliktushelyzeteinkben is hasznos útmutatóul szolgálnak.