A zenekar 2007 nyarán alakult de 2010 augusztusában nyerte el mai formáját, amikor Dragony Gáborhoz és Vojtonovszky Sándorhoz csatlakozott Pusko Márton és Fekete Krisztián.
“A Parapács név az erdélyi magyar tájnyelvekben ügyes, talpraesett, jó beszédű embert jelent. A zenészek, kiknek muzsikáján felnőttünk, mind efféle rátermett, ügyes emberek. A népzene hagyományőrző mesterei önkifejező és érzelemdús, olykor elképesztően virtuóz játékmódjuk miatt példaképeinké váltak. De nem csak tehetségükért, szorgalmukért és kitartásukért nézünk fel rájuk, hiszen muzsikájukban nagyapáink örökségének az anyagiaknál fontosabb, megfoghatatlan szeleteit őrizték meg nekünk.”
„Egy zenekar legmeghatározóbb személyisége a prímás, és az ő muzsikája. Márton a felvidéki Tornalján nevelkedett, és ő is azon szerencsés zenészek közé tartozik, akik még személyesen tudtak tanulni a népzene hagyományőrző mestereitől. Ilyen volt például az abaújszinai Potta Géza „Gatyo” vagy az alsókálosai Molnár Géza „Sandrík”. Marci tudása és tapasztalatai a felvidéki muzsika terén jó alapot biztosítottak a Bëbocsātlak című lemezünk elkészítéséhez.
Ennek keretében is azt tartjuk legfőbb feladatunknak, hogy a népzene mulattató és a néphagyományok közösségteremtő funkcióját átmentsük a saját „mi időnk” világába. Kicsiknek, nagyoknak koncertjeinken, táncházainkban vagy lemezeinken felidézni az „ő idejüket”, s benne a legelőszélen mulató pásztorok estéinek vagy éppen padkaporos pajták báljainak hangulatát.”
„Nem tudok elfogulatlanul írni a Parapács Zenekar első lemezéről. Az itt hallható zenék túlnyomó részét gyűjtőutaimon ismertem meg, e lemez számainak előképeit adó eredeti felvételek szereplőihez bearanyozott emlékek, személyes, érzelmi szálak fűznek. (…) Ami számomra különlegessé teszi ezt a csapatot, az az elkötelezettség. Olyan késztetés ez, amely talán a lemezen is hallható, minőségformáló erővel bír. Olyan értelmiségi attitűd, amely az értékmentésben vállalt felelősséget, az általuk játszott zene közegének teljes szellemi kulturális örökségéhez való ragaszkodást, a hagyományos műveltség képviseletében megvalósuló tudatos, személyes szerepvállalás jelent. A Parapács-fiúk elkötelezettsége láttán könnyű szívvel adtam oda gyűjtéseim gyöngyszemeit, majd vállaltam közreműködést a lemezen. Megérte. Öröm volt dolgozni, felemelő volt együtt muzsikálni velük.”
(Agócs Gergely)
A 2012. évi Fölszállott a páva tehetségkutató verseny zenekar kategória győztesének első lemeze. A Parapács zenekar Bëbocsātlak c. albumát Agócs Gergely zenei rendezte, aki - részben eddig meg nem jelent - különleges felvidéki gyűjtéseit a zenekar rendelkezésére bocsátotta.
Parapács zenekar:
Pusko Márton - hegedű (2011. évi Kecskeméti Országos Prímásverseny győztese)
Dragony Gábor – brácsa, kontra, citera (Junior Prima díjas)
Fekete Krisztián – cimbalom
Vojtonovszki Sándor – bőgő
Közreműködő előadók:
Agócs Gergely – fujara, furulya, duda, tárogató, ének
Pál István „Szalonna” – hegedű
Kubinyi Júlia – ének
Hagyományőrző közreműködők:
Bastyúr Anna – ének
Bastyúr Éva – ének
Bastyúr Bertalan - gitár
Számok címei:
01 Manusnak, szeretettel
02 Bëbocsātlak
03 A kürti bandák emlékére
04 Nem tenéked zeng a határ
05 Sok írígyem
06 Ki babáját nem sajnálja
07 Ríjjatok, magyarok!
08 Druotove, nuoty
09 Hrochot’ská mlynárka
10 Esztendő, esztendő
11 Gav-gavestar
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!