A háborúk világtörténete az emberi történelem sorsdöntő eseményeit foglalja össze. A történelem természetesen az anyagi és a szellemi kultúra bonyolult egymásra hatásának eredménye, de "kívülről" mégis úgy látszik, mintha jellegzetesen a háborúk története volna. Ezek a háborúk pedig - a fegyverek, a taktika, a lelki tényezők alapján - a mindenkori társadalom fejlettségének, állapotának megfelelő szinten zajlottak le.
A Richard Holmes vezette szerzőegyüttes arra összpontosítja figyelmét, melyek voltak azok a fontos haditechnikai, taktikai (harcászati), stratégiai (hadászati) vagy éppen az emberi lélek sajátosságain alapuló újítások, melyek képesek voltak a történelemnek új irányokat szabni. A hurrita harci kocsi, a makedón falanx, az indiai harci elefántok, a nomád népek lovas harcmodora, az angol íjászok, a lőpor használata, a várostrom, a lövészárok-háború, a harci gázok alkalmazása, a tengeralattjáró-háború, a bombázás, a nukleáris fegyverek alkalmazása - mind olyan állomásai a hadtörténelemnek, amelyek hosszabb-rövidebb ideig új irányokat szabtak a történelmi fejlődésnek.
A szerzők arra törekedtek, hogy minél árnyaltabban mutassák be az egyes korok, az egyes világtájak harcászatát. A 20. század előtti események tárgyalása nagyon "sűrű". Századunkról - különösképp a két világháború haditechnikai "vívmányairól" és taktikai "eredményeiről" - részletesebben szól a könyv: árnyalt képet rajzol a II. világháború utáni "béké"-ről is (gerillaháborúk, nukleáris fenyegetés, katonai egyensúly stb. - egészen az 1991-es Öböl-háborúval bezárólag).
A háborúk világtörténete mintegy 200 térkép, térképvázlat, számos ritka fénykép és művészeti alkotás közlésével is hozzájárul a szöveges információjk megértéséhez. Ugyanezt segítik a szakmai hozzáértést tükröző, aprólékosan pontos grafikai illusztrációk is.
A szerkesztők nem ragadnak le a hadviselés technikai és harcászati leírásánál, hanem megmutatják a háború "emberi" oldalát is. Erre szolgálnak a szemtanúk beszámolói, a parancsnokok utasításai, a katonalevelek, a kisegítő szolgálat tevékenységét bemutató naplórészletek, és elemzik a háborúnak a gazdasági életre, a társadalomra és a kultúrára tett hatását is. A könyv főszerkesztője, Richard Holmes, a brit Királyi Katonai Akadémia professzora, hadtörténész; a többi szerző az egyes korok hadászatának elismert angol, illetve amerikai kutatója.